مطالعات متفرقه (خارج از سیر مطالعاتی)

نقش ویژگی های جمعیت شناختی و روان شناختی در پیش بینی خشونت در قربانیان همسرآزاری شهر تهران

 

نقش ویژگی های جمعیت شناختی و روان شناختی در پیش بینی خشونت در قربانیان همسرآزاری شهر تهران

چکیده:

هدف: هدف اصلی پژوهش حاضر، بررسی نقش متغیرهای جمعیت شناختی و سلامت روان به عنوان متغیر پیش بین بدرفتاری شدن با مراجعه کنندگان به کلانتری ها و دادگاه خانواده تهران بود.
روش: پرسش نامه های جمعیت شناختی، همسرآزاری و چک لیست علایم نود سوالی تجدیدنظر شده
(SCL-90-R) بر روی افراد نمونه اجرا شد. افراد نمونه به شیوه نمونه گیری خوشه ای و در دسترس از ۴۹ کلانتری سطح شهر تهران و دادگاه خانواده با احتساب حجم نمونه ۴۵۰ نفر انتخاب شدند. اطلاعات به دست آمده با استفاده از تحلیل رگرسیون چندمتغیره و تحلیل واریانس رگرسیون تجزیه و تحلیل شد.
یافته ها: نتایج نشان داد که متغیرهای جمعیت شناختی بارداری، سن و تحصیلات پایین، تعداد بالای فرزندان، اعتیاد، بیکاری همسر و ابتلا به مشکلات روانپزشکی به عنوان متغیر پیش بین در تجربه انواع بدرفتاری ها (جسمی، جنسی و عاطفی) مطرح هستند (
P<0.01)؛ به علاوه بارداری، تحصیلات و سن پایین و بی کاری زن و نیز تعداد بالای فرزندان پیش بینی کننده این هستند که فرد انواع بدرفتاری ها را در حد شدیدی تجربه می کند.
نتیجه گیری: شناخت عوامل موثر در بروز همسرآزاری می تواند به طراحی برنامه های هدفمندتری جهت کاهش و پیش گیری از آن کمک نماید.

کلید واژه: همسرآزاری، ویژگی های جمعیت شناختی، ویژگی های روان شناختی

نویسندگان:  عاطف وحید محمدکاظم*, قهاری شهربانو, زارعی دوست الهام, بوالهری جعفر, کریمی کیسمی عیسی

 

شبکه بین المللی مطالعات ادیان

اینفورس (شبکه بین المللی مطالعات ادیان)،‌ بخشی از یک مجموعه فعالیت های فرهنگی است که توسط یک گروه جهادی مجازی انجام می شود. این گروه  بدون مرز، متشکل از اساتید، طلاب، دانشجویان و کلیه داوطلبان باایمان و دغدغه مندی است که علاقمند به فعالیت علمی جهادی در عرصه جنگ نرم هستند. شما هم می توانید یکی از اعضای این گروه باشید(اینجا کلیک کنید). فعالیت های سایت زیر نظر سید محمد رضا طباطبایی، مدرس ادیان و کارشناس صدا و سیماست. موضوعات سایت نیز در زمینه سیر مطالعاتی با رویکرد تقویت بنیه های اعتقادی و پاسخ به شبهات است.

0 0 رای ها
شما هم امتیاز بدهید..
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x