سیر مطالعاتی پایه

آشنایی با سیر مطالعاتی سطح پایه

 

سیر مطالعاتی پایه:

 • سیر مطالعاتی پایه، درحد آشنایی تخصصی پایه و مطلوب با موضوع انتخابی، حداقل ۱۶ کتاب به طور متوسط ۱۵۰ صفحه ای می باشد که حدودا چهار ماه به طول می انجامد. ملاک ما در سیر مطالعاتی ها روزانه ۲۰ صفحه(تقریبا معادل یک ساعت مطالعه معمولی یا ۲ ساعت مطالعه فعال) و به طور متوسط هفته ای ۱۵۰ صفحه است. این مقدار در طول چهار ماه معادل حدودا ۱۶ کتاب یا ۲۵۰۰ صفحه خواهد بود.
 • کسی که چنین سیر مطالعاتی ای همراه با اصول استاندارد مطالعه(یادداشت برداری و ..) داشته باشد، در رشته تخصصی انتخابی خود، اطلاعات پایه و اساسی موضوع را دریافت کرده است.
 • چنین فردی زمینه رشد فوق العاده ای در موضوع انتخابی خود خواهد داشت.
 • این سطح سیر مطالعاتی حتی افرادی که اطلاعات خیلی کمی از مباحث اعتقادی خود را دارند، به فردی آگاه با اطلاعات تخصصی تبدیل می کند.
 •  سیر مطالعاتی پایه برای تمام کسانی که به آشنایی اصولی و عمیق به اعتقادات دینی خود علاقه دارند، ضروری است.
 • سیر مطالعاتی پایه برای چه اصناف و گروه هایی سبب پیشرفت شغلی آنان می شود؟ برای :
  • دانشجویان رشته ادیان و عرفان
  • دانشجویان رشته علوم قرآن و حدیث 
  • طلاب علوم دینی در سطوح مختلف
  • معلمان دینی و پرورشی
  • اساتید دانشگاه در سطوح مختلف

 

با سیر مطالعاتی سطح پایه چه چیزی به دست می آورید:

 1. با موضوع انتخابی به طور دقیق آشنا می شوید.
 2. می توانید به پاسخ سوالات و شبهات مهم خود برسید.
 3. هر وقت سوالی در موضوع مربوطه برای شما پیش آمد می دانید به چه منابعی مراجعه کنید.
 4. از حیث محتوایی می توانید مقالاتی در سطح خوب بنویسید.
 5. می توانید به سوالات مهم در رشته مربوطه پاسخ دهید.

چگونه از سیر مطالعاتی های سایت اینفورس استفاده کنیم؟ 

۱٫برای سیر مطالعاتی پایه از منوهای سایت، یک سیر مطالعاتی مورد نیاز خود را به دلخواه خود انتخاب کنید. مبنای شما در انتخاب سیر مطالعاتی، موضوعی باشد که احساس می کنید در آن موضوع نیاز به مطالعه بیشتری دارید. اگر در دوره های ما شرکت می کنید، سیر مطالعاتی ای را انتخاب کنید که با دوره آموزشی ما هم نام یا هم موضوع باشد. 

حداکثر دو موضوع بیشتر انتخاب نکنید تا فرصت کافی برای مطالعه داشته باشید.

۲٫ بعد از انتخاب موضوع سیر مطالعاتی(مانند قرآن و عهدین، مسیحیت، مهدویت، شبهه شناسی و …)، منابعی که در آن موضوع در سایت در اختیار شما قرار داده شده است را دانلود کرده و بخوانید. در زیر شاخه موضوعی که انتخاب کرده اید، تعدادی منابع(کتاب و مقاله) وجود دارد. این که شما از کدام منبع مطالعه خود را شروع کنید، در برخی از سیر مطالعاتی ها در زیر عنوان دسته سیر مطالعاتی مزبور، توضیحاتی را در این که ابتدا از چه منبعی شروع کنید نوشته ایم. با این حال همه منابع انتخاب شده در یک سیر مطالعاتی مورد تایید ما هستند.

برای  انتخاب مقاله و کتاب در موضوع انتخابی خودتان، ببینید نگارش و عنوان کدام مقاله یا کتاب برای شما جذاب تر است. همان را انتخاب کنید. اگر مطالعه متنی که انتخاب کرده اید برای شما سنگین بود، منبع دیگری را که ساده تر است انتخاب کنید. از آن جایی که شما با موضوع آشنا نیستید، ممکن است مطالعه برخی از منابع در ابتدا برای شما دشوار باشد. اما بعد از آشنایی با موضوع، مطالعه این متن ها ساده تر خواهد شد. بنا بر این مطالعه متن های سخت تر را برای مراحل بعدی قرار دهید. 

۳٫ بعد از این که منبع انتخابی را به طور کامل مطالعه کردید و تمام شد، شما باید دو کار دیگر انجام دهید:

الف- نظرات و نقدهای خود را نسبت به محتوای مقاله یا کتابی که مطالعه کرده اید را به صورت یک نظر جداگانه ذیل همان منبع ارسال کنید. این نظرات شما بسیار حائز اهمیت است و به انتخاب این آثار توسط افراد بعدی کمک بسیار خوبی می کند.

ب- وقتی که به پایان سیر مطالعاتی رسیدید، اگر در موضوع مربوطه با ما متمایل به همکاری بودید، این همکاری را برای انجام فعالیت های فرهنگی جهادی ای که داریم اعلام کنید تا برنامه های پیشنهادی ما برای فعالیت به شما تقدیم گردد.

۴٫ برای سیر مطالعاتی های پایه، یک دوره چهارماهه برای مطالعه باید وقت بگذارید. به عبارت دیگر سیر مطالعاتی های پایه، را می توانید در یک بازه زمانی چهار ماهه تمام کنید. این سیر مطالعاتی همراه با شرکت شما در کلاس های مجازی ای که داریم شما را در مباحث بسیار توانمند می کند. 

۵٫ میزان به پایان رساندن سیر مطالعاتی پایه، عناوین سیر مطالعاتی نیست. بلکه مقدار مطالعه است. بنا بر این اگر یک سیر مطالعاتی از منابع کمتری برخوردار بود، ادامه مطالعه از مقالات و کتاب های موضوع دیگری انتخاب شود تا به حجم تعریف شده در سیر مطالعاتی پایه (۱۶ کتاب یا ۲۵۰۰ صفحه در چهار ماه) برسد.

 

 

صفحه شروع سیر مطالعاتی

دوره های آموزشی آموزشگاه اندیشه

صفحه پرسش و پاسخ درباره سیر مطالعاتی ها

دکمه بازگشت به بالا