مطالعات متفرقه (خارج از سیر مطالعاتی)

بررسی تاثیر سبک مداخله (نظارت) در تماشای خشونت تلویزیونی بر پرخاشگری پسران ۱۱ ـ ۹ ساله

چکیده:هدف از تحقیق حاضر، بررسی تاثیر به کارگیری سبک ها یا روش های مداخله در تماشای برنامه های خشونتامیز تلویزیونی بر میزان پرخاشگری آموخته شده کودکان از این برنامه ها بوده است. به این منظور، ۱۴۴ پسر ۹ تا ۱۱ ساله، با توجه به دو متغیر مهم مداخله گر، یعنی سبک مداخله والدین در تماشای برنامه های تلویزیون و طبقه اجتماعی – اقتصادی در یک طرح آزمایشی عاملی تحت مطالعه قرار گرفتند.
نتایج پژوهش نشان داد هرچند میزان پرخاشگری کلی کودکان در پایان ۱۲ جلسه تماشای کارتون های خشونتامیز تغییر نکرده است، اعمال روش های آزمایشی مداخله در تماشای کارتون های خشونتامیز (فعال و محدودکننده) توانسته در میزان تاثیر پذیری کودکان از تماشای این نوع کارتون ها تغییراتی ایجاد کند.
 

کلید واژه: پرخاشگری کودکان، خشونت، رسانه های تصویری، سبک های نظارت

 نویسندگان:  جوادی فاطمه*, سهرابی اسمرود فرامرز, فلسفی نژاد محمدرضا, برجعلی احمد

شبکه بین المللی مطالعات ادیان

اینفورس (شبکه بین المللی مطالعات ادیان)،‌ بخشی از یک مجموعه فعالیت های فرهنگی است که توسط یک گروه جهادی مجازی انجام می شود. این گروه  بدون مرز، متشکل از اساتید، طلاب، دانشجویان و کلیه داوطلبان باایمان و دغدغه مندی است که علاقمند به فعالیت علمی جهادی در عرصه جنگ نرم هستند. شما هم می توانید یکی از اعضای این گروه باشید(اینجا کلیک کنید). فعالیت های سایت زیر نظر سید محمد رضا طباطبایی، مدرس ادیان و کارشناس صدا و سیماست. موضوعات سایت نیز در زمینه سیر مطالعاتی با رویکرد تقویت بنیه های اعتقادی و پاسخ به شبهات است.

0 0 رای ها
شما هم امتیاز بدهید..
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x