مطالعات متفرقه (خارج از سیر مطالعاتی)

بررسی تاثیر تماشای کارتون های خشونت آمیز بر میزان پرخاشگری نوجوانان

 
چکیده:مقاله حاضر برگرفته از پژوهشی است که در سال ۱۳۸۶ در مرکز تحقیقات صداو سیما انجام شده است. این پژوهش با استفاده از طرح شبه آزمایشی پیش آزمون ـ پس آزمون با گروه گواه انجام شده است. آزمودنی ها، ۵۲ نفر از نوجوانان پسر کلاس دوم راهنمایی مدرسه جابربن حیان واقع در منطقه پانزده آموزش و پرورش تهران بوده اند. متغیر مستقل پژوهش، نمایش فیلم کارتونی «نجات کودکان» و متغیر وابسته میزان پرخاشگری پس از تماشا بود که در دو نوبت به فاصله دوازده روز سنجیده شده است.
نتایج تحقیق نشان داد که تماشای کارتون خشونتامیز «نجات کودکان» بر پرخاشگری فیزیکی آزمودنی ها (پس از تماشا) موثر واقع شده است؛ به این ترتیب که پرخاشگری فیزیکی آزمودنی ها پس از تماشای کارتون افزایش یافت.
 

کلید واژه: پرخاشگری، کارتون خشونتامیز، نوجوان

 
 
نویسندگان:  حسینی انجدانی مریم*
 

شبکه بین المللی مطالعات ادیان

اینفورس (شبکه بین المللی مطالعات ادیان)،‌ بخشی از یک مجموعه فعالیت های فرهنگی است که توسط یک گروه جهادی مجازی انجام می شود. این گروه  بدون مرز، متشکل از اساتید، طلاب، دانشجویان و کلیه داوطلبان باایمان و دغدغه مندی است که علاقمند به فعالیت علمی جهادی در عرصه جنگ نرم هستند. شما هم می توانید یکی از اعضای این گروه باشید(اینجا کلیک کنید). فعالیت های سایت زیر نظر سید محمد رضا طباطبایی، مدرس ادیان و کارشناس صدا و سیماست. موضوعات سایت نیز در زمینه سیر مطالعاتی با رویکرد تقویت بنیه های اعتقادی و پاسخ به شبهات است.

0 0 رای ها
شما هم امتیاز بدهید..
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x