مطالعات متفرقه (خارج از سیر مطالعاتی)

سبک زندگی معنوی و اجتماعی در سیرۀ رضوی(ع)

نویسنده : ابوطالب علی نژاد جویباری

چکیده :

از نگاه شیعه، گفتار، رفتار و تقریر پیامبر و ائمه(ع) حجت و برهان شرعی است؛ از این رو، سبک زندگیِ این بزرگواران برای شیعیان صبغۀ الهی دارد. شناخت سبک زندگی پیشوایان دین، نیازمند مطالعۀ دقیق و همه جانبۀ زندگی فردی، خانوادگی و روابط اجتماعیِ آنان است تا بتوان با تحلیل صحیح گفتنار و رفتار معصومان(ع)، نقاط مبهم سبک زندگی را مشخص و شاخصهای زندگی اسلامی را از آن استخراج کرد.
امام رضا(ع() در یکی از حساسترین شرایط زمانی میزیستند و زندگی پرفراز و نشیبی داشنتند که مهمترین فراز آن، هجرت اجباری از مدینه به خراسان و موضوع ولایتعهدی بوده است. سلوک و رفتار آن حضرت در این سفر که با عبور از شهرها و دیدار با اقشار گوناگون منردم همراه بوده، تا زمان استقرار در خراسان و
پذیرش ولایتعهدی، تجلی »سبک زندگی دینی« است.
این مقاله میکوشد با تأمل در سلوک و رفتار حضرت رضا(ع) در این مقطع زمانی، کنه بیشنتر آن را رجنا بن ابی ضحاک، ابوصلت هروی و ابراهیم بن عباس گزارش کرده اند، جلوه هایی از »سبک زندگی رضوی« را در دو ساحت »سبک زندگی معنوی یا ارتباط با خدا« و »سبک زندگی اجتماعی یا ارتباط با دیگران« ترسیم کند.

کلیدواژگان : سیرۀ رضوی، سبک زندگی، زندگی معنوی، زندگی اجتماعی.
http://shared.hadith.net/AttachmentReader.aspx?k=1{@sp@}r50985a3624.pdf

شبکه بین المللی مطالعات ادیان

اینفورس (شبکه بین المللی مطالعات ادیان)،‌ بخشی از یک مجموعه فعالیت های فرهنگی است که توسط یک گروه جهادی مجازی انجام می شود. این گروه  بدون مرز، متشکل از اساتید، طلاب، دانشجویان و کلیه داوطلبان باایمان و دغدغه مندی است که علاقمند به فعالیت علمی جهادی در عرصه جنگ نرم هستند. شما هم می توانید یکی از اعضای این گروه باشید(اینجا کلیک کنید). فعالیت های سایت زیر نظر سید محمد رضا طباطبایی، مدرس ادیان و کارشناس صدا و سیماست. موضوعات سایت نیز در زمینه سیر مطالعاتی با رویکرد تقویت بنیه های اعتقادی و پاسخ به شبهات است.

0 0 رای ها
شما هم امتیاز بدهید..
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x