مطالعات متفرقه (خارج از سیر مطالعاتی)

عناصر داستانی حکایتِ زن پارسا در الهی‌نامه عطار

مقاله ۱۴، دوره ۶، شماره ۱۰، پاییز و زمستان ۱۳۸۹، صفحه ۳۴۴-۳۷۱ 
نوع مقاله: مقاله پژوهشی
نویسنده
فاطمه امامی
دانش‌آموخته دکتری زبان و ادبیات فارسی دانش‌گاه آزاد اسلامی ـ واحد علوم و تحقیقات تهران
چکیده
«زن پارسا» عنوان نخستین حکایت از نخستین مقالت از نخستین مثنوی عطار
 ـ الهی‌نامه ـ است. داستانی که با سیصد و نه بیت، سومین حکایت طولانی، پس از حکایت «شیخ صنعان» و «رابعه» در مثنوی‌های عطار محسوب می‌‌شود.
داستانی که با نقد و بررسی آن می‌‌توان به زوایایی از هنر داستان‌پردازی عطار دست یافت. این مقاله بر آن است تا با تحلیل عناصر داستانی حکایت زن پارسا و بررسی شگرد‌های آشنایی‌زدایی در آن به بخشی از «بوطیقای قصه‌پردازی عطار» بپردازد.
مهم‌ترین نکات تحلیلی، بیان تبار‌شناسی داستان و بررسی عناصر داستانی چون:  زاویۀ دید، شخصیت و شخصیت‌پردازی و طرح و پی‌رنگ، زبان، لحن داستان و درون‌مــایه داستان است کــه سبب دست‌یابی به نتایج مهم این پژوهش شده ‌است. 
کلیدواژه ها
عطار نیشابوری ـ الهی‌نامه ـ زن پارسا ـ عناصر داستانی

http://jpnfa.riau.ac.ir/article_408_a5b97bb139557c30535c333ebbbec743.pdf

برچسب ها
نمایش بیشتر

شبکه بین المللی مطالعات ادیان

اینفورس (شبکه بین المللی مطالعات ادیان)،‌ بخشی از یک مجموعه فعالیت های فرهنگی است که توسط یک گروه جهادی مجازی انجام می شود. این گروه  بدون مرز، متشکل از اساتید، طلاب، دانشجویان و کلیه داوطلبان باایمان و دغدغه مندی است که علاقمند به فعالیت علمی جهادی در عرصه جنگ نرم هستند. شما هم می توانید یکی از اعضای این گروه باشید(اینجا کلیک کنید). فعالیت های سایت زیر نظر سید محمد رضا طباطبایی، مدرس ادیان و کارشناس صدا و سیماست. موضوعات سایت نیز در زمینه سیر مطالعاتی با رویکرد تقویت بنیه های اعتقادی و پاسخ به شبهات است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن