مطالعات متفرقه (خارج از سیر مطالعاتی)

نگاهی بر بازنویسی‌های مثنوی معنوی، برای کودکان و نوجوانان

مقاله ۲۴، دوره ۶، شماره ۹، تابستان و پاییز ۱۳۸۹، صفحه ۳۹۶-۴۱۷ 
نوع مقاله: مقاله پژوهشی
نویسنده
فرزانه اخوت
عضو شورای کتاب کودک، با گواهی‌نامه کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی.
چکیده
زبان و ادبیات کهن فارسی، گنجینه‌ای است نادر از داستان‌ها و حکایت‌های حکمت‌آمیز و انسان‌ساز که انتقال آن به کودکان و نوجوانان به عهده نویسندگان متعهد و اهل قلم هوشیار ایران زمین است. بی‌شک روش انتقال این میراث ارزش‌مند، درک عمیق از آن‌ها و آشنایی با ویژگی‌های این گروه مخاطب و بکارگیری شیوه‌های جدید و خلاق را می‌طلبد.
در این مقاله پس از بررسی آثار منتشر شده در پنجاه سال گذشته، سعی شده است، میزان توجه و چگونگی روی‌کرد نویسندگان کودک و نوجوان در بازنویسی حکایت‌های مثنوی و آشنایی با مولانا جلال‌الدین محمد بلخی بررسی شود.
کلیدواژه ها

مولانا جلال‌الدین بلخی ـ زبان و ادبیات کهن فارسی ـ بازنویسی ـ کودک و نوجوان ـ مثنوی معنوی

http://jpnfa.riau.ac.ir/article_578_6d2ee01d535e84e40c7be37d1805a7a6.pdf

 

شبکه بین المللی مطالعات ادیان

اینفورس (شبکه بین المللی مطالعات ادیان)،‌ بخشی از یک مجموعه فعالیت های فرهنگی است که توسط یک گروه جهادی مجازی انجام می شود. این گروه  بدون مرز، متشکل از اساتید، طلاب، دانشجویان و کلیه داوطلبان باایمان و دغدغه مندی است که علاقمند به فعالیت علمی جهادی در عرصه جنگ نرم هستند. شما هم می توانید یکی از اعضای این گروه باشید(اینجا کلیک کنید). فعالیت های سایت زیر نظر سید محمد رضا طباطبایی، مدرس ادیان و کارشناس صدا و سیماست. موضوعات سایت نیز در زمینه سیر مطالعاتی با رویکرد تقویت بنیه های اعتقادی و پاسخ به شبهات است.

0 0 رای ها
شما هم امتیاز بدهید..
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x