سیر اخلاق و معنویت

انسان و اصالت آموزه‌های عرفانی (نقدی برکتاب تصوف اسلامی، رابطه انسان و خدا)

چکیده

آراء متفاوتی در ادوار متأخر توسط برخی مشرق شناسان وجود دارد در این خصوص که منشاء آموزه‌های معنوی اسلام و آنچه که به عرفان اسلامی شهرت یافته، ریشه در تعالیم و نصوص اسلامی دارد، از آن جمله اینکه عرفان اسلامی نشأت گرفته از عقائد هندوان، فیلسوفان اسکندرانی یا راهبان مسیحی است. به عنوان مثال رینولد.آ. نیکلسون، مستشرق و عرفان پژوه مشهور انگلیسی نسبت به تأثیرپذیری زهد و عرفان اسلامی از فرهنگ هلنی- مسیحی تصریحاتی دارد، مقاله حاضر ضمن توجّه به این امر، به خوانش انتقادی کتاب تصوف اسلامی، رابطه انسان و خدا اثر نیکلسون میپردازد.

 

واژگان کلیدی: معنویت، عرفان اسلامی، زهد اسلامی، شرق‏شناسان.

 

فایل pdf متن کامل این مقاله را از اینجا دانلود نمایید.

آنچه در این مقاله می خوانید:

  • عرفان یا میستیسیزم
  • افکار هلنیستی و زهد اسلامی
  •  فناء، بقاء و حب الهی
  • خدای شخصی و وحدت وجود
  • اسلام و حیات عارفانه

—————————————————

پی‌نوشت:

[۱] . کتاب تصوف اسلامی، رابطه انسان و خدا شامل سه سخنرانی از رینولد. آ. نیکلسون (۱۹۴۵میلادی) درباره شخصیت در تصوف اسلامی است، این کتاب توسط استاد دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی به فارسی ترجمه شده است.

حسین شکرابی؛ پژوهشگر گروه عرفان پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه

شبکه بین المللی مطالعات ادیان

اینفورس (شبکه بین المللی مطالعات ادیان)،‌ بخشی از یک مجموعه فعالیت های فرهنگی است که توسط یک گروه جهادی مجازی انجام می شود. این گروه  بدون مرز، متشکل از اساتید، طلاب، دانشجویان و کلیه داوطلبان باایمان و دغدغه مندی است که علاقمند به فعالیت علمی جهادی در عرصه جنگ نرم هستند. شما هم می توانید یکی از اعضای این گروه باشید(اینجا کلیک کنید). فعالیت های سایت زیر نظر سید محمد رضا طباطبایی، مدرس ادیان و کارشناس صدا و سیماست. موضوعات سایت نیز در زمینه سیر مطالعاتی با رویکرد تقویت بنیه های اعتقادی و پاسخ به شبهات است.

0 0 رای ها
شما هم امتیاز بدهید..
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x