سیر راهنمای مقایسه ای ایمانسیر شبهه شناسی

دانلود متن کامل کتاب مغالطات

دانلود متن کامل کتاب «مغالطات» تالیف استاد عزیزم دکتر علی اصغر خندان
نشر: بوستان کتاب قم

مغالطه قیاسی اشتباه است و مغالطه گر یا مغلطه گر فردی است که با استدلال نادرست به نتیجه ای درست و یا نادرست می رسد. هر کسی که جویای حقیقت باشد لازم است که این کتاب را مطالعه کند چرا که با خواندن این کتاب فرد می تواند به سه هدف اصلی برسد:

۱- فریب مغالطه های دیگران را نمی خورد.

۲- خودش درگیر مغالطه نمی شود و در نتیجه گمراه نمی شود.

۳- کسانی که از این طریق در گمراهی هستند را می تواند نجات دهد.

در این کتاب نویسنده سعی کرده به طور ساده و روان با خواننده صحبت کند و حتی کسانی که از علم منطق هیچ اطلاعی ندارند می توانند با متن کتاب ارتباط برقرار کنند. دکتر علی اصغر خندان در این کتاب برای ما در حدود ۱۰۰ مغالطه را که ممکن است در حین فکر کردن به آن ها گرفتار شویم، شرح داده و برای هر کدام توضیحات بسیاری نوشه است تا بتوانیم با شناخت دقیق این مغالطات به دام آن ها گرفتار نشویم. با مطالعه این کتاب می توان با اندیشه ای درست و عاری از مغالطه به تفکر کردن پرداخت و به دنبال کشف حقایق جهان رفت. مغالطات کتاب برگزیده دانشجویی در سال ۱۳۸۰ است و مقدمه ای بسیار خوب دارد که توصیه شده حتما قبل از خواندن کتاب اصلی خوانده شود. همچنین در پایان هر فصل از کتاب نویسنده تمرین هایی نیز افزوده تا یادگیری مطالب بهتر صورت گیرد.

 مطالعه این کتاب برای تمام عزیزانی که در دوره شبهه شناسی ما شرکت کرده اند، ضروری است. 

 

توصیه می کنیم نسخه پولی این کتاب را از ناشر خریداری کنید ولی فایل پی دی اف آن را هم در اینجا قرار می دهیم: 

فرمت pdf برای استفاده در سیستم های مختلف  با نمایش ساختار اصلی کتاب
 
pdf :دانلود کتاب به فرمت pdf برای استفاده در سیستم های مختلف با کیفیت بالا

حجم فایل : ۷٫۹۱MB

 

 
 
 

 شاید مهم ترین کار ارسطو، دانای یونان، کشف، تنسیق و تدوین قوانین و قواعد حاکم بر تفکر باشد؛ یعنی همان مجموعه ای که نام ارغنون بر آن نهاده شد و ارسطو مدعی شد که رعایت آنها موجب راه نیافتن خطا در تفکر است. 

آدمی چه منطق دان باشد، چه از منطق و قواعد آن بی خبر، به طور طبیعی بر اساس قواعد خاصی تفکر و استدلال می کند و از قوه تفکر که خداوند در وجود او به ودیعه گذاشته است در مواجهه با دیگران بهره می برد. اما این یک روی سکه است، روی دیگر آن است که چه ساز و کاری پیش روی بشر وجود دارد تا بتواند از نیروی تفکر خود به خوبی استفاده و یا اساسا از راه یابی خطا در تفکر جلوگیری کند؟ گرچه منطق از آن جهت که چگونه استدلال کردن را به بشر می آموزد و به او انواع استدلال و استنتاج را تعلیم می دهد، بسیار مهم است، اما شاید فایده دیگر آن که جلوگیری از راه یافتن مغالطه، یعنی خطای در استدلال است، مهم تر باشد، به همین دلیل اگر علاقه مندان منطق و نوآموزان از بحث مغالطات و انواع آن آغاز می کردند، البته با اشتیاق بیشتری منطق را می آموختند و به اهمیت آن بیشتر واقف می شدند. دانستن قواعد منطق و فراگرفتن مغالطات و انواع آن، اگرچه لازم و ضروری است اما تمام مطلب نیست، بلکه همان طور که در تعریف منطق لحاظ شده است، قواعد را باید به کار برد و بسیار ممارست کرد تا هم خود دچار مغالطه و خطای در تفکر نشده و هم مغالطه و خطای استدلال دیگران را تشخیص داد. 

امروزه گروه های مختلف با علایقی متفاوت تلاش می کنند تا مخاطبان بیشتری به دست آورند. بدین منظور از ابزارهای تبلیغی مختلف از قبیل مطبوعات، کتاب، تلویزیون و … بهره می برند، بالطبع هر چه ابزار عرضه تفکر پیچیده تر باشد، شناخت خطا و درستی تفکر نیز پیچیده تر خواهد بود، در نتیجه اهمیت منطق کاربردی و شناخت انواع مغالطه هم بیشتر می شود. این همه، تألیف کتاب هایی را در باب شناخت انواع مغالطاتی که ممکن است در صور مختلف تفکر، بیان و دفاع از آن رخ دهد. نه تنها مو جه بلکه ضروری می کند، به ویژه کتاب هایی که علاوه بر تعلیم منطق به مثابه ابزار، نحوه استفاده از آن را نیز تعلیم می دهد. 

متن پشت جلد

برخى، به عمد یا غیر عمدى، به گونه ‏اى استدلال می آورند که در ظاهر صحیح است، اما معنا و محتوایى بسیار خطاآلود مغلطه‏ آمیز دارد. پیامد ناگوار این خطاها و مغلطه‏ ها کم نیست. لذا شناخت آن ها از چند جنبه براى هر انسانى ضرورى است:

  1. شخصا از مغالطه پرهیز کند.
  2. آگاهى یابد تا دیگران او را از این راه فریب ندهند.
  3. گرفتاران مغالطه را نجات دهد. 

اثر حاضر با قلمى روان و دسته‏ بندى جالب، انواع مغالطات را به‏ گونه‏ اى بیان کرده که از دانش‏ آموز دبیرستانى تا سطح بالاتر، به روشنى آن را مى‏ فهمد و براى آن ها کاربرد دارد.

 
 
0 0 رای ها
شما هم امتیاز بدهید..
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظر
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
محسن

با تشکر از زحماتتون ,کتاب بسیاری مفیدی می باشد

مدیریت سایت

خواهش می کنم. بله. همین طوره؛ کتاب مغالطات یکی از بهترین کتاب های در موضوع منطق کاربردی هست که توسط دکتر خندان نوشته شده. خوشحالیم که این کتاب براتون مفید بوده.

مهدی

داشتم مناظره ۲ عزیز و گوش میکردم که رسید به اسم کتاب.
پاز کردم و این کتاب و از اینجا دان کردم و شروع کردم به خوندن.
صفحه ۷۵ بودم و نفهمیدم چقدر زمان گذشته.
آقا عجب کتاب خفنیه!!!
دم خندان گرم
دم عوامل این سایت هم گرم

مدیریت سایت

سلام خدا بر شما و تشکر از نظر لطفتون. خوشحالیم که این کتاب براتون مفید بوده. ان شاءالله روز به روز بر دانش و آگاهی و معرفت شما افزوده بشه.

دکمه بازگشت به بالا
4
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x