مطالعات متفرقه (خارج از سیر مطالعاتی)

اعتبار سنجی اصل زید نرسی

نویسنده : مهدی خویی

چکیده :

اصول حدیثی، کتاب هایی هستند که در عصرِ معصومان نگاشته شده اند. یکی از این نوشته ها به «اصل زید نَرسی» معروف است. هرچند نرسی از اصحاب امام صادق و امام کاظم علیهماالسلام بود، در توثیق و تضعیف وی و میزان اعتبار کتابش، آرای متفاوتی مطرح شده است. این مقاله در صدد شناسایی و سنجش اعتبار اصلِ زید است و سعی شده آرای گوناگون، بررسی شده و
اطلاعاتی که میتواند به اعتبارسنجیِ کتاب کمک کند، گردآوری و تحلیل شود. این پژوهش توانسته است، جامعترین اطلاعات تحلیلی را دربارۀ زید نرسی و اصل وی، در قالبی نو و بر اساس استانداردهای اعتبارسنجیِ منابع حدیثی شیعه ارائه کند.

کلیدواژگان : اصل نرسی، اصول سته عشر، اصول اولیه
http://shared.hadith.net/AttachmentReader.aspx?k=1{@sp@}r51088a3665.pdf

شبکه بین المللی مطالعات ادیان

اینفورس (شبکه بین المللی مطالعات ادیان)،‌ بخشی از یک مجموعه فعالیت های فرهنگی است که توسط یک گروه جهادی مجازی انجام می شود. این گروه  بدون مرز، متشکل از اساتید، طلاب، دانشجویان و کلیه داوطلبان باایمان و دغدغه مندی است که علاقمند به فعالیت علمی جهادی در عرصه جنگ نرم هستند. شما هم می توانید یکی از اعضای این گروه باشید(اینجا کلیک کنید). فعالیت های سایت زیر نظر سید محمد رضا طباطبایی، مدرس ادیان و کارشناس صدا و سیماست. موضوعات سایت نیز در زمینه سیر مطالعاتی با رویکرد تقویت بنیه های اعتقادی و پاسخ به شبهات است.

0 0 رای ها
شما هم امتیاز بدهید..
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x