درباره اینفورس

پرسش و پاسخ درباره سیر مطالعاتی ها

در این صفحه، پرسش های شما عزیزان درباره سیر مطالعاتی ها و پاسخ هایی که داده شده است را به صورت یکجا قرار می دهیم تا به همه آن ها دسترسی داشته باشید. این سوالات توسط مدیریت سایت اینفورس(شبکه بین المللی مطالعات ادیان) حجت الاسلام سید محمد رضا طباطبایی پاسخ داده شده است. شما هم می توانید سوالات خودتان را از طریق بخش نظرات در همین صفحه ارسال کنید.

پرسش و پاسخ هایی که در این قسمت قرار داده می شود، از طریق بخش نظرات یا تلگرام و … به دست ما رسیده است.

 پرسش و پاسخ

  1. استاد بنده یک جوان ۲۱ ساله هستم که دیپلم تجربی دارم و چند هفته دیگ عازم خدمت سربازی هستم بنده از کودکی علاقمند قرآن بودم و این علاقه سبب شد که بنده الان توفیق این رو داشته باشم که حافظ و قاری قرآن باشم. بنده علاقه ی زیادی دارم که تفسیر قرآن کار کنم و آرزو دارم مفسر قرآن بشم با اینک شاید به این آرزوم بخاطر اعمالم هیچوقت نرسم ولی میگن آرزو بر جوانان عیب نیست ..
    خواستم یک سیر مطالعاتی و راهکاری بدید  که تو این دو سال سربازی بتونم  دست پر  برم حوزه علمیه.

پاسخ: سلام خدا بر شما دوست عزیزم. اولا به شما بابت این توفیق بسیار عالی ای که دارین تبریک عرض می کنم. سعی کنین تا جایی که براتون ممکنه این توفیق را حفظ کنید و به پایداری برسونین. اما در مورد سوالتون یک نکته ای را ابتدا عرض می کنم و آن اینکه اگر یک حافظ قرآن بخواهد در زمینه تفسیر قرآن فعالیت کرده و تخصص پیدا کند، مشروط به تسلط بر حفظ، ده سال از کسی که حافظ قرآن نیست، سریعتر عمل خواهد کرد و در علم تفسیر جلوتر است. بنا بر این تصمیم به جایی برای برای عمق بخشی به مطالعات تفسیری خود انتخاب کرده اید.

اما برای این که در تفسیر موفق باشید، ضمن این که سیر مطالعاتی قرآن و عهدین را در سایت اینفورس را به شما پیشنهاد می کنیم، توصیه ما این است که یک مطالعه نظام مند تفسیری را در طول این دو سال داشته باشید. برای این کار می توانید از کلاس های تفسیر حضرت آیت الله جوادی آملی استفاده کنید. درس های تفسیری ایشان از استحکام خوبی برخوردار است. فایل درس های استاد را به ترتیب از ابتدا ، از اینجا دانلود کنید.

سعی کنید هر روز دو جلسه از تفسیر را گوش کنید. همراه با یادداشت برداری. تفسیر قرآن به گونه ای است که اگر کسی موفق شود دو سوم اول قرآن کریم را بگذراند، عمده تفسیر قرآن را آموخته است و بعد از آن بیشتر مباحث تکراری خواهند بود.

۲٫ برای آشنایی دخترم با شبهات اهل سنت و جواب های آن نیاز به معرفی یک کتاب دارم. دخترم ۱۴ سال سن دارد.

پاسخ: پیشنهاد ما این است که ایشان از داستان شهابی در شب استفاده کنند. هم از این جهت که داستان و رمان است مطالعه آن برای وی آسان خواهد بود و هم این که این رمان بر اساس داستان مناظره واقعی یکی از علمای شیعه به نام سلطان الواعظین شیرازی نوشته شده است. منبع اصلی این کتاب، کتاب شب های پیشاور است که ادبیات آن برای افراد ناآشنا با موضوع کمی دشوار است.

۳٫ ۲۳ ساله هستم و دانشجوی رشته مکانیک. من نیاز دارم کتابی را بخوانم که احساس معنوی بیشتری نسبت به خداوند، خلقت و هستی بهم بده. خیلی هم حال و حوصله کتاب های اعتقادی و آموزشی را ندارم. بی زحمت یک کتاب در این زمینه به من معرفی کنید.

پاسخ: پیشنهاد ما به شما، مطالعه کتاب راز فرشتگان است که دوست عزیزم، حمید رضا مظاهری سیف این کتاب را به رشته تحریر در آورده اند.

۴٫ راجع به این موضوعات چه کتابی یا لوحی مناسبه برای مطالعه که سنگین هم نباشه. برای نوجوانان می خواهم. مثل این که:
(خدا از اول چجوری بوده درحالی که خالق نداره؟ / درنهایت بعد از مشخص شدن بهشتیان و جهنمیان و زندگی آنها در آن دنیا ، آخرش چی میشه و تهش چیه بلاخره؟/ زندگی ابدی در مثلا بهشت یعنی چی؟؟/ انتهای ابد چیه؟ 

پاسخ: پیشنهاد می کنم کتاب خدا شناسی کودکان از دوست عزیزم و نویسنده پرتلاش استاد غلام رضا حیدری ابهری را تهیه کنید و به عزیزانی که در ابتدای سن نوجوانی قرار دارند، هدیه بدهید. (مشاهده). این کتاب با عنوان کامل «خداشناسی قرآنی کودکان : پاسخ به چهل پرسش کودکان و نوجوانان درباره خدا»،‌ تا کنون ۳۶ مرتبه چاپ شده و به سوالاتی از قبیل این که خدا چه رنگى است؟ خدا کجاست؟ آیا خدا هم شیرینى دوست دارد؟ خدا کامل است، یعنى چه؟ آیا مى‏ توان با خدا تلفنى حرف زد؟ چرا خدا جن‏ها را آفریده تا آدم‏ها را اذیت کنند؟ آیا خدا ما را دوست دارد؟ و … جواب داده است.

۵٫ درباره تعبیر خواب چه کتابی را پیشنهاد می کنید؟ آیا کتاب تعبیر خواب هایی که به اسم تعبیر خواب جامع، کامل التعبیر و امثال آن وجود دارد را توصیه می کنید؟

پاسخ: خیر. کتاب های تعبیر خواب هایی که با این عنوان وجود دارد همه دارای اشکالاتی جدی است. بیشتر این کتاب ها با مبانی مکتب اهل بیت علیهم السلام سازگاری ندارد و برخی از آن ها توسط وهابیت منتشر می شود. اما متاسفانه به دلیل استقبال زیادی که مردم از این گونه کتاب ها می کنند، ناشران شیعه هم بی توجه به انتشار بی رویه آن ها می پردازند. (این پست را حتما در این زمینه بخوانید.).

۶٫ کسی که بخواهد در زمینه مسیحیت اطلاعات مختصر اما سالمی را داشته باشد، چه کتابی را معرفی می کنید؟

پاسخ: ما در سایت اینفورس سه سیر مطالعاتی داریم با نام های | سیر قرآن و عهدین ، سیر یهودیت و سیر مسیحیت . هر سه سیر مذکور، برای تقویت اطلاعات فرد نسبت به مسیحیت بسیار مفید است. اما کسانی که رویکرد تفسیری دارند و می خواهند تفسیر قرآن را به صورت مقایسه ای بخوانند، به آنان سیر قرآن و عهدین را پیشنهاد می کنیم. برخی از منابع این سه تا سیر هم با یکدیگر مشترک است.

اما کسی که نمی خواهد این سیرها را کامل مورد مطالعه قرار دهد، پیشنهاد می کنیم که کتاب جستارهایی در مسیحیت که با تعدادی از اساتید آن را به رشته تحریر در آورده ایم ، و کتاب مسیحیت شناسی مقایسه ای از استاد زیبایی نژاد را از دست ندهد.

به عزیزانی هم که می خواهند با مسیحیت به تفصیل آشنا شوند هم توصیه می کنیم، از همین دو کتاب شروع کنند. البته متن کتاب مسیحیت شناسی مقایسه ای در اینترنت به رایگان قابل دسترسی نیست و باید خریداری شود. اما متن کامل کتاب جستارهایی در مسیحیت در همین سایت اینفورس وجود دارد. 

۷٫ من اهل سخنرانی و مسجد نیستم. اما یک بار به طور اتفاقی در تلویزیون شنیدم که یکی از سخنران ها می گفت شما نوجوان ها و جوان ها باید برای خود الگویی را انتخاب کنید. به نظر من این یه شعار الکی بیشتر نیست. آخه ما چه الگویی می تونیم انتخاب کنیم؟ 

پاسخ: شخصیت های الگوی زیادی در طول تاریخ ما وجود داشته اند که هر کدوم از این افراد را می توانیم به عنوان الگوی خودمان انتخاب کنیم. ولی الگویی که انتخاب می کنیم باید شرایطی داشته باشد:

الف- اطلاعات ما نسبت به الگو در دسترس باشد. یعنی برای این که از شعاری بودن موضوع الگو بتوانیم عبور کنیم، باید یک شخصیتی را برای الگو انتخاب کنید که جزئیات زندگی وی را بتوانید به دست بیاورید و بخوانید. به عنوان مثال امام خمینی می تواند الگوی خوبی باشد. جزئیات زندگی ایشان در نحوه درس خواندن، روابط اجتماعی، مدیریت، تعامل با خانواده و دوستان، عبادت و … همه وجود دارد و ده ها کتاب درباره آن نوشته شده است.

ب- الگو باید به ما انرژی و انگیزه لازم را برای به دست آوردن موفقیت بدهد. به عنوان مثال پروفسور حسابی یک چنین الگویی می تواند باشد. زندگینامه ایشان در کتابی که توسط فرزندشان نوشته شده در دسترس است. این کتاب با هشتاد مرتبه چاپ یکی از کتاب های با ارزش در این زمینه است. کسانی که خسته شده اند، ناامیدند، حس می کنند نمی توانند پیشرفت کنند، این کتاب را بخوانند. به آنان انگیزه حرکت می دهد. این که ایشان با چه سختی هایی با زندگی و برای به دست آوردن موفقیت مبارزه می کرد بسیار جالب است.

ج- الگو باید حس معنوی ما را به صورت کاربردی و عملی تقویت کند. ما از کمک به دیگران، عبادت های خاص، ارتباط های جالب با خدا و .. زیاد شنیده ایم اما نوع عملی آن را کمتر دیده ایم. خواندن سیره عملی شهدا و جبهه و جنگ می تواند به ما کمک خوبی در این زمینه بکند. کتاب سلام بر ابراهیم که درباره شهید ابراهیم هادی است در این زمینه می تواند سیر مطالعاتی خوبی برای شما باشد.

احساس معنویت چیز با ارزشی است. ما نیاز داریم که این احساس خود را مرتب تقویت کنیم. همان طوری که اگر مدتی افسرده باشیم تلاش می کنیم تا موقعیت شادی را برای خودمان ایجاد کنیم، برای احساس معنویت هم باید چنین تلاشی را داشته باشیم. برای همین سفارش می کنم در طول سال هر وقت که احساس کردیم نیاز به شارژ معنوی داریم، حتما یک سفر معنوی برای خودمان تدارک ببینیم. به حرم مقدس امام رضا علیه السلام،‌ حرم حضرت  معصومه سلام الله علیها،‌ و نیز حرم شهدا در مناطق جنگی جنوب ایران. کربلای شملچه و فتح المبین و … . مخصوصا در ایام نوروز چنین سفری را خیلی تاکید می کنم که حتما داشته باشید. در این مناطق کتاب های با ارزشی نیز از زندگی نامه های شهدا را می توانید خریداری و مطالعه کنید تا الگوهای عملی دقیقی نیز از سیره شهدا در زندگی خود به دست بیاورید. به کانال کمیل که رفتید، شهید ابراهیم هادی را فراموش نکنید..

۸٫ سلام علیکم، هدف بنده از شرکت کردن در کلاس شبهه شناسی شما، اول کسب اطلاعات و آگاهی ها پیرامون شبهات و پاسخ به اونها ، بعد هم خدمت کردن حقیقی به اسلام و یک قدم برای ظهور امام زمان اروحنا فداء است. فقط در انتخاب سیر مطالعاتی بین سیر مطالعاتی قرآن و عهدین وسیر مطالعاتی مهدویت نمیدونم کدوم رو انتخاب کنم. ممکنه راهنمایی بفرمایید؟

پاسخ: سلام خدا بر شما. به شما برای این هدف مقدسی که دارید تبریک عرض می کنم. ان شاء الله به این هدف مبارکی که در نظر دارید خواهید رسید.

سیر مطالعاتی قرآن و عهدین برای کسانی خوب است که به مطالعات قرآنی مقایسه ای علاقمند هستند. اگر شما با مسیحیان در ارتباط هستید یا علاقه دارید به شبهات مسیحیت پاسخ بدهید یا به تفسیر و موضوعات قرآنی علاقمندید، یا در دوره آموزشی اسلام و مسیحیت مقایسه ای شرکت کرده اید، قرآن و عهدین برای شما بهترین است و ما همین دوره را به شما سفارش می کنیم.
اما سیر مطالعاتی مهدویت برای کسانی خوب است که دوست دارند اطلاعات تخصصی خودشان درباره امام زمان علیه السلام را افزایش بدهند.  آشنایی با مدعیانی دروغین آخر الزمانی هم در این سیر به طور مختصر مورد بررسی قرار می گیرد. گرچه خود این جریانات مانند بهائیت ،‌ سیر مستقلی هم دارد. شبهاتی در موضوع مهدویت وجود دارد. مانند این که چگونه ممکن است امام زمان علیه السلام چنین عمری طولانی داشته باشند، آیا می توان آن حضرت علیه السلام را در رویا دید،‌ ادعای مهدویت در تاریخ، آینده جهان، ضرورت اعتقاد به امام مهدی علیه السلام و … اگر شما از کسانی هستید که در معرض این شبهات قرار دارید،‌ سیر مهدویت برای شما بهترین انتخاب است. 

پرسش های خود را از طریق نظرات در همین صفحه ارسال کنید

مدیریت سایت

اینفورس (شبکه بین المللی مطالعات ادیان)،‌ بخشی از یک مجموعه فعالیت های فرهنگی است که توسط یک گروه جهادی مجازی انجام می شود. این گروه  بدون مرز، متشکل از اساتید، طلاب، دانشجویان و کلیه داوطلبان باایمان و دغدغه مندی است که علاقمند به فعالیت علمی جهادی در عرصه جنگ نرم هستند. شما هم می توانید یکی از اعضای این گروه باشید(اینجا کلیک کنید). فعالیت های سایت زیر نظر سید محمد رضا طباطبایی، مدرس ادیان و کارشناس صدا و سیماست. موضوعات سایت نیز در زمینه سیر مطالعاتی با رویکرد تقویت بنیه های اعتقادی و پاسخ به شبهات است. 

0 0 رای ها
شما هم امتیاز بدهید..
اشتراک در
اطلاع از
guest
10 نظر
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
مهدی قلندر

سلام.بنده ۳۶ ساله شاغل و دارای همسر و دو فرزند خردسال هستم.اولا دانسته های خودم منجر به یک سطح ثابت قابل اعتماد در حرکت مثبت الهی نشده و اخیرا به شدت درگیر گناهان ذهنی و فردی هستم و نیاز به مشاوره دارم.ثانیا به دلیل چهره مثبت مورد سوال جوانان فامیل هستم با دست خالی.در مطالعه سرگردان میشوم و نمیدونم چه بخوانم و از کجا شروع کنم.فقط اینکه اگر سیر درستی داشته باشم هم خو دم خوب میشوم و هم استعداد سربازی دین را دارم کمکم کنید.

محراب

سلام…..خسته نباشید……من دوست دارم درباره اسلام شناسی بدانم لطفا من رو راه نمایی کنید که کدام سیر رو مطالعه کنم

سیاوش

سلام
من به تحصیل در حوزه علاقه مندم ولی با توجه به شرایطی نمیتوانم در حوضه تحصیل کنم؛ در صورت امکان کتبی را معرفی نمایید که در منزل انها را مطالعه کنم.(تمام دروس را نمیخوام، فقه و حدیث برام مهمتره)

بی نام

سلام خسته نباشید
ازتون ممنونم که تو این آشفته بازار دنیا
به فکر دین و ایمان مردم هستین
راستش من از خودم خسته شدم از اینکه فقط اسمم مسلمون باشه و رفتارم چیزه دیگه و از همه بدتر اسم مقدس شیعه رو هم یدک بکشم ولی تو رفتار…
وضیعتم طوریه که نه کلا بی دین و ایمونم نه اون چیزی که باید باشم نماز میخونم روزه میگیرم چادر میپوشم با روضه گریه میکنم برای ترک گناه تلاش میکنم ولی ….(وصف حالم همین دوکلمه اس مسلمان شناسنامه ای و بدتر: متظاهر)
خیلی وقته به فکر این افتادم که از اول شروع کنم ولی واقعیتش کسی نبود که دستمو بگیره و بکشونه تو راه درست به خاطر همین یه مدت به خاطر کنکور!! و درس خوندن فراموش کردم واین تصمیم به تعویق افتاد
با این حال گفتم شایدمن تابعد کنکور زنده نباشم…
گرچه دیره ولی میخوام از اول شروع کنم دوباره مسلمان شم دوباره شیعه شم اما اینباربا آگاهی نه به خاطر اینکه پدرومادرم شیعه و مسلمانن
میخوام اگر روزی کسی از دینم اشکال گرفت بتونم جوابش رو بدم
میخوام اونی بشم که خدامیخواد
هرچقدر هم طول بکشه اشکالی نداره
به نظرتون از کدوم سیر شروع کنم و باچی ادامه بدم؟
عذر میخوام به خاطر پر حرفی…

حسین

سلام علیکم ینده یک سیر مطالعاتی کامل و جامع در مورد ادیان و مذاهب می خواستم .
تعداد کتاب و مدت زمان مطالعه آن برایم مهم نیست فقط می خواهم کامل باشد.

فاطمه

سلام . تلاش شما و همکارانتان در راه رشد دینی جامعه اسلامی بسیار با ارزش و قابل تقدیره. آنچه که در فعالیت های شما مهمه اینه که شما علاوه بر این که سعی میکنید اصطلاحا ماهی دست مردم بدهید تلاش میکنید ماهی گیری هم به آنها یاد بدهید . انشاالله در پناه خدا و عنایت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف به توفیقات بیشتری نائل آیید . بنده مدتیه که تصمیم دارم هم در امور اعتقادی و اخلاقی و عملی خودسازی کنم و هم معلومات دینی خودم رو افزایش بدم هم به اطرافیانم کمک کنم به خصوص اینکه از سوی اطرافیانم مورد سوال نیز واقع میشم و از طرفی کسانی رو در اطراف خودم میبینم که اوضاع اعتقادی و اخلاقی و عملی خوبی ندارن ولی فرقشون با من اینه که من میدونم چقدر از راه راست منحرف هستم و چقدر این موضوع به ضرر خودم تمام میشه اما اونها این موضوع رو نمیدونن و به این مسائل هم اهمیت نمیدن در عین حال نمیدانستم دقیقا چه کار کنم وسیر مطالعاتی و سیر خودسازی خودم رو از کجا شروع کنم و برای راهنمایی دیگران هم چه مهارتهایی رو باید یاد بگیرم بنابر این به دعا و توسل رو آوردم احساس میکنم دعاها و توسلات من مورد عنایت خداوند مهربان واقع شده و خدا سایت شما رو به من معرفی کرده ولی نیاز دارم بیشتر راهنمایی بشم و درست ترین مسیر رو انتخاب کنم چون دیگه وقتی برای تلف کردن و عمری برای تباه کردن ندارم .بنابراین از شما خواهش میکنم بنده رو راهنمایی کنید

دکمه بازگشت به بالا
10
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x