سیر پیامبر اعظم ص

تبیینی نو از مسئله عصمت و واکاوی نظریه سهو النبی (ص) (۳۴ ص)

تبیینی نو از مسئله عصمت و واکاوی نظریه سهو النبی (ص)

نویسنده: سید موسی هاشمی تنکابنی

فصلنامه علمی پژوهشی پژوهش های اعتقادی کلامی، سال سوم، شماره ۱۲، زمستان ۱۳۹۲

 

فرمت pdf برای استفاده در سیستم های مختلف  با نمایش ساختار اصلی کتاب

دانلود مقاله به فرمت pdf

 

چکیده:

چکیده فارسی:
از جمله معتقدات اساسی ادیان خصوصا ادیان توحیدی و بالاخص دین مبین اسلام مساله عصمت است. اصل این مساله چندان جای بحث و بررسی ندارد، لکن محدوده آن و تعریفی که از آن ارائه می شود محل نقص و ابرام است. در این میان ارائه دیدگاه هایی که به محدود کردن عصمت می انجامد جای تامل داشته و جلب توجه می نماید. یکی از این نظریه ها به سهو النبی (ص) مشهور است.
پژوهش پیش رو بر آن است که با بررسی معنای لغوی و اصطلاحی عصمت و ارائه مفهومی روشن و جدید برای عصمت، و هم چنین طرح دلایل عقلی و نقلی عصمت از سهو و فراموشی پیامبر (ص)، دیدگاه سهو النبی (ص) را از نظر تاریخی و روایی و نیز نظریه اسهاء را بررسی کند و نتایج موشکافانه تری از این مبحث مهم دینی را پیش روی شیفتگان حقیقی دین الهی قرار دهد. از این رو با دقت و تامل در مساله عصمت و سهو النبی (ص) در این پژوهش، به اهمیت و ضرورت بیشتر بحث واقف خواهیم شد؛ که با روش کتابخانه ای و شیوه توصیفی و تحلیلی به سوالات پژوهش پرداخته و آنها را مبین ساخته است.

چکیده عربی:
العصمه من معتقدات الاساسیه للادیان خصوصا الادیان التوحیدیه وبالاخص دین الاسلام المبین، و من الواضح ان اصل مسئله العصمه لیس فیها شک ونقاش، و لکن النقاش وقع فی محدودیه العصمه و التعاریف الذی عرف العصمه بها، و فی هذا الاطار طرحت آراء حول العصمه التی هی محل تأمل ونقاش منها التی اشتهرت بنظریه سهو النبی (ص).
اعتمد هذا البحث العلمی علی طرح واضح لمعنی اللغوی و الاصطلاحی للعصمه، و ارائه مفهوم جدید للعصمه، و ذکر الدلائل العقلیه و النقلیه لعصمه النبی (ص) بشکل مطلق و بالاخص من السهو و النسیان.
و کذلک یطرح فی هذا البحث نظریه العصمه من الناحیه التاریخیه والروایه و کذا نظریه الاسهاء المزعومه و یتخلص بنتائج دقیقه فی هذا المجال حتی ینکشف الحق لرواد العلم و کشف الحقائق للقراء الکرام.
ولابد من الذکر ان هذا البحث العلمی اعتمد علی الطریقه المکتبیه و التحلیل العلمی للآراء و النظریات و التخلص بنتائج دقیقه فی نهایه المطاف حول نظریه العصمه بالخصوص نظریه سهو النبی (ص).
 
کلید واژه: کلیدواژه فارسی: عصمت، علم، فراموشی، اسهاء، سهو النبی (ص) (کلیدواژه عربی: العصمه، العلم، النسیان، الاسهاء، سهو النبی (ص))

 

0 0 رای ها
شما هم امتیاز بدهید..
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x