مطالعات متفرقه (خارج از سیر مطالعاتی)

نقش فضاهای بی دفاع شهری در رفتارهای خشونت آمیز

چکیده:در فرایند شکل گیری و بروز رفتارهای خشونت آمیز عوامل متعددی نقش دارند. از جمله مهم ترین آنها فضاهای (مکان ها یا محیط) بی دفاع می باشند. شاید بتوان گفت که در هر فضای شهری مفروض، مقدار معینی از خشونت وجود دارد، اما خشونت ها در فضاهای مختلف شهری به طور تصادفی توزیع نشده اند، فضاهای بی دفاع و یا آلوده، محل اتفاق انواع و اقسام خشونت ها است، درحالی که در محله های دیگر یا هیچ گونه خشونتی رخ نمی دهد یا خشونت کمتری اتفاق می افتد. با این توصیف، مطالعات اندکی درباره ارتباط فضاها بخصوص فضاهای بی دفاع شهری با بروز رفتارهای خشن و بررسی ویژگی های فضاهای بی دفاع شهری صورت گرفته است.
بر این اساس در این مقاله، ضمن بررسی ویژگی های فضاهای بی دفاع شهری و دسته بندی ویژگی ها، فضاهای بی دفاع یا جرم خیز بر حسب نوع خشونت از لحاظ ویژگی ها مورد مطالعه و مقایسه قرار گرفته اند تا علت تفاوت در نوع خشونت در فضاهای بی دفاع شهری روشن شود. روش تحقیق مبتنی بر اطلاعات جمع آوری شده به شیوه مشاهده، با تکنیک مشاهده نامه باز از ۱۲ فضای (عمومی) بی دفاع یا جرم خیز شهر تهران از میان ۱۰۸ نقطه جرم خیز (بر اساس گزارش نیروی انتظامی) است. نتایج این پژوهش نشان می دهد که ویژگی های فضاهای بی دفاع شهری بر حسب نظریات مطرح شده در سه گروه ویژگی های فیزیکی، اجتماعی و فیزیکی- اجتماعی قابل دسته بندی هستند. این ویژگی ها بر حسب شدت و تعداد موارد مشاهده در فضاهای بی دفاع نیز به ویژگی های اختصاصی و نیمه اختصاصی و ویژگی های عمومی و نیمه عمومی قابل دسته بندی است.
 
کلید واژه: فضا، فضای بی دفاع، فضای شهری، فضای بی دفاع شهری، خشونت

نویسندگان:  نایبی هوشنگ, صدیق سروستانی رحمت اله, قهرمانی سهراب

 

شبکه بین المللی مطالعات ادیان

اینفورس (شبکه بین المللی مطالعات ادیان)،‌ بخشی از یک مجموعه فعالیت های فرهنگی است که توسط یک گروه جهادی مجازی انجام می شود. این گروه  بدون مرز، متشکل از اساتید، طلاب، دانشجویان و کلیه داوطلبان باایمان و دغدغه مندی است که علاقمند به فعالیت علمی جهادی در عرصه جنگ نرم هستند. شما هم می توانید یکی از اعضای این گروه باشید(اینجا کلیک کنید). فعالیت های سایت زیر نظر سید محمد رضا طباطبایی، مدرس ادیان و کارشناس صدا و سیماست. موضوعات سایت نیز در زمینه سیر مطالعاتی با رویکرد تقویت بنیه های اعتقادی و پاسخ به شبهات است.

0 0 رای ها
شما هم امتیاز بدهید..
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x