مطالعات متفرقه (خارج از سیر مطالعاتی)

نقل هاى حدیث غدیر در منابع روایى قرن سوم وچهارم

حدیث غدیر بیش از آنکه در منابع روایى شیعه آمده باشد، در منابع روایى اهل سنّت نقل شده است.
از اوایل عهد تدوین و کتابت، این حدیث مورد توجه محدثان قرار گرفت و با تفاوتهاى اندک در کتب اهل سنّت ثبت شد. چاپهاى متفاوت کتب حدیث و گاه حذف و کاهش هایى در نقلها به هر دلیلى، مى طلبد که فرازهاى این حدیث شریف در چاپهاى جدید کتب حدیث نمایانده شود.
آنچه در این مقال مى آید، زحمتى است که آقاى مهدى خسروى بر عهده گرفته و چند فراز از حدیث غدیر را درچاپهاى جدیدکتب روایى و… قرن سوم و چهارم اهل سنّت نشان داده است.
این تلاش از یک سو دست یابى به مصادر را آسان مى سازد و از سوى دیگر تفاوت نقلها را مشخص مى کند.
این مقاله داراى دو بخش است، در بخش نخست مشخصات کتابشناختى مصادر و منابع ذکر شده است و در بخش دوم تفاوت ها در ضمن جدولهایى نشان داده شده است.
بایسته بود این تتبّع نسبت به تمامى فرازهاى حدیث غدیر به انجام مى رسید، لیک کمى فرصت،مجال آن را نداد و امیدواریم در آینده، این کار به کمال رسد. علوم حدیث

شبکه بین المللی مطالعات ادیان

اینفورس (شبکه بین المللی مطالعات ادیان)،‌ بخشی از یک مجموعه فعالیت های فرهنگی است که توسط یک گروه جهادی مجازی انجام می شود. این گروه  بدون مرز، متشکل از اساتید، طلاب، دانشجویان و کلیه داوطلبان باایمان و دغدغه مندی است که علاقمند به فعالیت علمی جهادی در عرصه جنگ نرم هستند. شما هم می توانید یکی از اعضای این گروه باشید(اینجا کلیک کنید). فعالیت های سایت زیر نظر سید محمد رضا طباطبایی، مدرس ادیان و کارشناس صدا و سیماست. موضوعات سایت نیز در زمینه سیر مطالعاتی با رویکرد تقویت بنیه های اعتقادی و پاسخ به شبهات است.

0 0 رای ها
شما هم امتیاز بدهید..
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x