مطالعات متفرقه (خارج از سیر مطالعاتی)

عنوان فارسی: غایت هستی در دین زرتشت و مقایسه آن با آموزه های قرآنی (عنوان عربی: مقصد الوجود ونهایته فی الدیانه الزراتشتیه ومقارنه ذلک مع التعالیم القرآنیه)

چکیده فارسی:
باور به هدفمندی و سیر به سوی مقصدی نهایی، یکی از مبانی اصلی همه ادیان الهی است. آئینی که زرتشت در حدود هفت قرن پیش از میلاد عرضه داشت، همچون دین اسلام، از ادیان توحیدی به شمار می رود. اما گذشت زمان و عدم صیانت متون مقدس زرتشتی از دستکاری های انسانی، تصور جدایی و بینونت ذاتی، میان این دو آیین را تقویت کرده است. این مقاله، پس از واکاوی اصل و لوازم مهم مبداء و معاد در آیین زرتشت، با یافتن اشتراکات بسیاری با اسلام منشأییت توحیدی آن را اثبات می نماید و قابلیت انطباق آن دسته از تعالیم اصیل دین زرتشت را، که حکایت از جهان پس از مرگ و کیفیت آن می کند، با تعالیم قرآنی تایید می کند.چکیده عربی:
إن الرؤیه للهدفیه والاعتقاد بها والسیر نحو مقصد نهائی هما من المبانی الأساسیه لجمیع الأدیان السماویه، أما الزراتشتیه التی ظهرت للوجود بما یقارب ۱۷۶۸ عاما قبل المیلاد فهی کالدین الإسلامی المقدس حیث تعتبر من الأدیان التوحیدیه ولکن بمرور الزمان وإثر عدم صیانه النصوص الدینیه لهذه الدیانه من تحریف الناس قد زاد من البون الذاتی بین هاتین الدیانتین. محور البحث فی هذه المقاله هو دراسه أصل المبدأ والمعاد ومستلزماتهما فی الدیانه الزراتشتیه، وبعد إثبات الکثیر من المشترکات بین هذه الدیانه والإسلام یثبت منشأ التوحید فیها ویتأکد انطباق تعالیمها الأصیله التی توحی بوجود حیاه بعد الموت وکیفیه هذه الحیاه بالانسجام مع التعالیم القرآنیه.
کلید واژه: کلیدواژه فارسی: زرتشت، مبداء، معاد، خیر و شر (کلیدواژه عربی: الزراتشتیه، المبدأ، المعاد، الخیر، الشر)

شیرزادرادجلالی فاطمه, آل رسول سوسن*

 http://www.sid.ir/fa/VEWSSID/J_pdf/4021813921404.pdf

 

شبکه بین المللی مطالعات ادیان

اینفورس (شبکه بین المللی مطالعات ادیان)،‌ بخشی از یک مجموعه فعالیت های فرهنگی است که توسط یک گروه جهادی مجازی انجام می شود. این گروه  بدون مرز، متشکل از اساتید، طلاب، دانشجویان و کلیه داوطلبان باایمان و دغدغه مندی است که علاقمند به فعالیت علمی جهادی در عرصه جنگ نرم هستند. شما هم می توانید یکی از اعضای این گروه باشید(اینجا کلیک کنید). فعالیت های سایت زیر نظر سید محمد رضا طباطبایی، مدرس ادیان و کارشناس صدا و سیماست. موضوعات سایت نیز در زمینه سیر مطالعاتی با رویکرد تقویت بنیه های اعتقادی و پاسخ به شبهات است.

0 0 رای ها
شما هم امتیاز بدهید..
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x