۲۶ تیر ۱۳۹۶ ..."/>

گذری بر آیین اکنکار (۵۱ص)

گذری بر آیین اکنکار

نویسنده: پروین کاظم زاده
کتاب نقد، سال دهم، تابستان و پاییز ۱۳۸۷، شماره ۴۷ و ۴۸، ص ۲۹۵ ـ ۳۴۲

 

فرمت pdf برای استفاده در سیستم های مختلف  با نمایش ساختار اصلی کتاب

دانلود مقاله به فرمت pdf

 

چکیده
پس از رنسانس، حس دین گریزی رو به فزونی گذاشت و چهره دین و معنویت به خاموشی گرایید. این مساله در جهان غرب به بن بست های شدید روحی و اخلاقی انجامید. اما دنیای غرب، در بازگشت دوباره به معنویت هم دچار اشتباه شد. این بار به معنویتی روی آورد که خالی از ذات باریتعالی بود. آنان به دنبال معنویتی بودند که با تفکرات سکولاریستی حاکم بر دنیای غرب، قابل جمع باشد. از این منظر، معنویت موجود در ادیان الهی به کارشان نیامد؛ اما تفکرات عرفان شرقی خصوصاً آیین بودیسم و تکنیک هایی نظیر یوگا و مدیتیشن به سرعت در غرب گسترش یافت.
جامعه غرب آنچه نیاز داشت، از این آیین ها انتخاب کرد، با شیوه های مختلف آمیخت و سپس ارائه کرد؛ اگرچه در این بین آب را از سراب بازنشناخت.
این نوشتار بر آن است تا آیین اکنکار (Eckankar) را که ازجمله عرفان های معنویت گرای امروزی است مورد بررسی قرار دهد.

واژگان کلیدی: عرفان سکولار، تناسخ، نظام خدایان، جهانهای اک، اساتید اک

آموزشگاه مجازی اندیشه، یکی از زیر مجموعه های اینفورس، دوره های آموزشی متعددی را به صورت مجازی و در تلگرام برگزار می کند. شما با شرکت در این دوره ها می توانید به توانایی های بسیار خوبی دست پیدا کنید. برای مشاهده جزئیات بیشتر روی عنوان دوره دلخواهتان کلیک کنید:

دوره شبهه شناسی | دوره مهارت ورزی تلگرام و اینستاگرام | دوره راهنمای مقایسه ای ایمان  |  حدیث خوانی کاربردی |  دوره اسلام و مسیحیت مقایسه ای دوره آموزش کاربردی تعبیر خواب  | دوره چرا حجاب | دوره تحول ۹۶

دوره کارگاه تربیت اعتقادی ویژه معلمان و والدین با هدف پاسخ به سوالات اعتقادی نوجوانان و دانش آموزان در حال برگزاری است. برای شرکت رایگان در این دوره در تلگرام و ایتا به ای دی @adyan10 درخواست خود را ارسال کنید.

 


مقالات زیر را هم بخوانید

نکات ویژه و دیدگاه های خود درباره این مقاله را از بخش نظرات برای ما ارسال کنید تا به نام خودتان در این قسمت درج گردد.

مشخصات کتاب شناختی مقاله:
رفرنس:

:APAChicago:Harvard:Vancouver:
ارتباط با شبکه بین المللی مطالعات ادیان:
islamicdialogs@gmail.com

Top