۰۴ آبان ۱۳۹۵ ..."/>

نقش ویژگی های جمعیت شناختی و روان شناختی در پیش بینی خشونت در قربانیان همسرآزاری شهر تهران

 

نقش و روان شناختی در پیش بینی خشونت در قربانیان همسرآزاری شهر تهران

آموزشگاه مجازی اندیشه، یکی از زیر مجموعه های اینفورس، دوره های آموزشی متعددی را به صورت مجازی و در تلگرام برگزار می کند. شما با شرکت در این دوره ها می توانید به توانایی های بسیار خوبی دست پیدا کنید. برای مشاهده جزئیات بیشتر روی عنوان دوره دلخواهتان کلیک کنید:

دوره شبهه شناسی | دوره مهارت ورزی تلگرام و اینستاگرام | دوره راهنمای مقایسه ای ایمان  |  حدیث خوانی کاربردی |  دوره اسلام و مسیحیت مقایسه ای دوره آموزش کاربردی تعبیر خواب  | دوره چرا حجاب | دوره تحول ۹۶

دوره کارگاه تربیت اعتقادی ویژه معلمان و والدین با هدف پاسخ به سوالات اعتقادی نوجوانان و دانش آموزان در حال برگزاری است. برای شرکت رایگان در این دوره در تلگرام و ایتا به ای دی @adyan10 درخواست خود را ارسال کنید.

 


چکیده:

هدف: هدف اصلی پژوهش حاضر، بررسی نقش متغیرهای جمعیت شناختی و سلامت روان به عنوان متغیر پیش بین بدرفتاری شدن با مراجعه کنندگان به کلانتری ها و دادگاه خانواده تهران بود.
روش: پرسش نامه های جمعیت شناختی، همسرآزاری و چک لیست علایم نود سوالی تجدیدنظر شده
(SCL-90-R) بر روی افراد نمونه اجرا شد. افراد نمونه به شیوه نمونه گیری خوشه ای و در دسترس از ۴۹ کلانتری سطح شهر تهران و دادگاه خانواده با احتساب حجم نمونه ۴۵۰ نفر انتخاب شدند. اطلاعات به دست آمده با استفاده از تحلیل رگرسیون چندمتغیره و تحلیل واریانس رگرسیون تجزیه و تحلیل شد.
یافته ها: نتایج نشان داد که متغیرهای جمعیت شناختی بارداری، سن و تحصیلات پایین، تعداد بالای فرزندان، اعتیاد، بیکاری همسر و ابتلا به مشکلات روانپزشکی به عنوان متغیر پیش بین در تجربه انواع بدرفتاری ها (جسمی، جنسی و عاطفی) مطرح هستند (
P<0.01)؛ به علاوه بارداری، تحصیلات و سن پایین و بی کاری و نیز تعداد بالای فرزندان پیش بینی کننده این هستند که فرد انواع بدرفتاری ها را در حد شدیدی تجربه می کند.
نتیجه گیری: شناخت عوامل موثر در بروز همسرآزاری می تواند به طراحی برنامه های هدفمندتری جهت کاهش و پیش گیری از آن کمک نماید.

کلید واژه: همسرآزاری، ،
نویسندگان:  عاطف وحید محمدکاظم*, قهاری شهربانو, زارعی دوست الهام, بوالهری جعفر, کریمی کیسمی عیسی

 

مقالات زیر را هم بخوانید

نکات ویژه و دیدگاه های خود درباره این مقاله را از بخش نظرات برای ما ارسال کنید تا به نام خودتان در این قسمت درج گردد.

مشخصات کتاب شناختی مقاله:
رفرنس:

:APAChicago:Harvard:Vancouver:
مجله روانپزشكي و روانشناسي باليني ايران (انديشه و رفتار)
http://fa.journals.sid.ir/ViewPaper.aspx?ID=132494
ارتباط با شبکه بین المللی مطالعات ادیان:
islamicdialogs@gmail.com

مطالب مرتبط

Top