۳۰ خرداد ۱۳۹۵ ..."/>

«عهد» در کتاب مقدس و قرآن کریم(۲۰ص)

لینک دانلود مقاله اندازه
۱٫pdf ۳۴۴٫۲۴ کیلو بایت

معرفت ادیان ،سال چهارم، شماره دوم، پیاپی ۱۴، بهار ۱۳۹۲، ص ۵ ـ ۲۴

دل‌آرا نعمتی پیرعلی / استادیار دانشگاه آزاد اسلامی، واحد کرج delara.nemati@kiau.ac.ir

دریافت: ۱۵/ ۶/ ۱۳۹۲ ـ پذیرش: ۲/ ۱۱/ ۱۳۹۲

چکیده

«» در کاربردهای قرآنی به معانی پیمان، فرمان و توصیه آمده است که این معانی سه‌گانه در متعهد ساختن به تکلیف الهی قدر مشترک می‌یابند. خداوند با ، دو صورت باطنی و قولی دارد. باطنی خداوند با ، همان اعطای مقام امامت می‌باشد که مسبوق به افاضات الهی و تحقق حالتی درونی در است که به‌واسطۀ آن اصطفاء، عصمت، حقیقت عبودیت، کمال ارتباط و نزول وحی تحقق می‌یابد. با خداوند نیز دو صورت قولی و باطنی دارد: قولی در قبال خداوند و مردم قابل تصور است که همان مسئولیت‌پذیری است. باطنی عبارت از پایمردی در راه ایمان و التزام عملی به عقاید و تکالیف است. صرف‌نظر از اینکه به‌طور مشخص به باطنی خداوند با نپرداخته، اما در خصوص قولی خداوند و نیز با ، با تعالیم در کلیات مشترک است. برخلاف که مناسک شرعی را عامل تقرب به نمی‌داند، بلکه ایمان به مسیح و حقیقت تصلیب را، موجب اتحاد با مسیح و عامل رستگاری برمی‌شمارد.

کلیدواژه‌ها: ، ، ، ، ، کریم

http://marefateadyan.nashriyat.ir/node/138

آموزشگاه مجازی اندیشه، یکی از زیر مجموعه های اینفورس، دوره های آموزشی متعددی را به صورت مجازی و در تلگرام برگزار می کند. شما با شرکت در این دوره ها می توانید به توانایی های بسیار خوبی دست پیدا کنید. برای مشاهده جزئیات بیشتر روی عنوان دوره دلخواهتان کلیک کنید:

دوره شبهه شناسی | دوره مهارت ورزی تلگرام و اینستاگرام | دوره راهنمای مقایسه ای ایمان  |  حدیث خوانی کاربردی |  دوره اسلام و مسیحیت مقایسه ای دوره آموزش کاربردی تعبیر خواب  | دوره چرا حجاب | دوره تحول ۹۶

 


مقالات زیر را هم بخوانید

نکات ویژه و دیدگاه های خود درباره این مقاله را از بخش نظرات برای ما ارسال کنید تا به نام خودتان در این قسمت درج گردد.

مشخصات کتاب شناختی مقاله:
رفرنس:

:APAChicago:Harvard:Vancouver:
ارتباط با شبکه بین المللی مطالعات ادیان:
islamicdialogs@gmail.com

مطالب مرتبط

Top