۰۶ شهریور ۱۳۹۶ ..."/>

دانلود کتاب: مثل ها و پندها – جلد هفتم (۱۰۳ ص)

ها و پندها (جلد هفتم)

نویسنده: آیت الله محی الدین حائری شیرازی

 

فرمت pdf برای استفاده در سیستم های مختلف  با نمایش ساختار اصلی کتاب

دانلود کتاب به فرمت pdf

 

ها و پندها (۷)

آیت الله محی الدین حائری شیرازی

 

بسم الله الرحمن الرحیم 

 

 

محبت به فرزندان

بچه و میکروب

چطور بچه اگر قوی و نیرومند باشد ، میکروب کمتر روی آن اثر می گذارد ، وقتی هم که محبت پدر و مادر نسبت به او قوی شد ، تردید ها و تشکیکها ، کمتر روی او اثر می گذارد و عقلش رشد می کند .

علاقه به والدین

خواب شهدا

می دانید چرا نوعا پدر و مادر شهدا ، خواب شهدا را نمی بینند ، اما اطرافیان می بیننند ؟ چون برق شدید اگر بیاید ، فیوز می سوزد . حالا شدت علاقه ی پدر و مادر به شهید بیشتر است یا دیگران ؟ یقیناً پدر و مادر ، لذا وقتی که می بینند ، می سوزند پس فیوز را قطع می کنند تا ارتباط قطع شود . چرا ؟ چون برقی که می خواهد بیاید در این لامپ ، قوی است ؛ یعنی لامپ پانصد وقتی روشن می کنی ، فیوز می سوزد ، اما لامپهای کوچک اگر روشن کنی فیوز نمی سوزد .

مومن و زندان دنیا

ماجرای یک خواب

در زندان بودم . شب خواب مرحوم سید نورالدین را دیدم که آمده بود بالای سرم و گفت : چطوری ؟ ناراحت که نیستی ؟ گفتم : چرا . گفت : از چی ناراحتی ؟ گفتم : من اگر در این جا بمیرم ،نمی دانم چه کسی بر من نماز می خواند . گفت : من بر تو نماز خواهم خواند . گفتم : پشت سرم هم یک دانه جوش زده و از آن ناراحتم . دستمال سفیدی از جیب بیرون آورد و روی آن کشید و گفت: خوب شد . فردا صبح آزاد شدم . بعد فهمیدم اینکه گفته بودم می میرم ، مردن توی آنجا به معنی آزاد شدن از زندان است و خودش معنایش این است که دنیا زندان است و کسی که از زندان می خواهد آزاد بشود ، خواب مردن می بیند ، و این خودش تعبیری است برای این که بفهماند شما انسانها در زندان هستید . خود این ، یک دلیل است .

رسول خدا و حسین (ع)

زیارت حسین (ع)

رسول خدا می فرماید : « حسین منی و انا من حسین » یعنی درست است که حسین (ع) از من است و فرزند من است و تربیت شده ی من است و از من گرفته شده است ؛اما اگر کسی هم مرا بخواهد ، باید از طرف حسین (ع) راه پیدا کند « و انا من حسین » یعنی تنها در ورودی به من او است و هر کسی بخواهد آشنا به حضرت بشود ، باید از راه حسین (ع) و کربلا آشنا شود . لذا می بیند که از زیارتهای وارده در شب مبعث ، زیارت حضرت امام حسین (ع) است و این خودش یک نکته ای دارد و آن ، این است که اگر شب ، شب مبعث است و این خودش یک نکته ای دارد و آن ، این است که اگر شب ، شب مبعث است ، باید تنها زیارت حضرت رسول (ص) در آن مستحب باشد . اما چرا مثلا ما باید زیارت مخصوصه امام حسین (ع) را در شب مبعث بخوانیم و این معنایش این است که اگر کسی زیارت حضرت رسول (ص) را طالب باشد ، باید از طریق خواندن زیارت حضرت امام حسین (ع) به ان حضرت برسد ؛ یعنی در ورودی آن این است .

کعبه و کربلا

عکس کعبه

مساجد عکس (تصویر) کعبه اند و حسینیه ها عکس کربلا .

حضور قلب

قلب شکسته

حضور قلب در نماز بازور میسر نمی شود . این همان آب حیات است .

سکندر را نمی بخشند آبی به زور و زر میسر نیست این کار

« انا عند قلوب المنکسر» ؛ دل اگر شکسته باشد ، نور می آید و وارد قلب می شود ، اما اگر ایندل دیوارهایش سالم باشد ، پس حجاب دارد و نور واردش نمی شود . ندیدید گاهی دل انسان می شکند ؟ این به خاطر تابش آن نور است .

یاد خدا

حیوانات دریا و خشکی

« زآب خرد ماهی خرد خیزد » اگر انسان گاه گاهی یاد خدا کند ، اگر هم قلبی برایش باشد ، حیات کمی دارد . و یک بچه ماهی هم بیشتر در آن ، جا ندارد . اما آب وقتی ، عمیق و پهناور شد ، زمینه ای می شود برای موجودات بزرگتر . آیا ندیده ای که در دریاهای بزرگ ، حیوانان بزرگ وجود دارد ؟ وقتی این حیوان آبزی بزرگ شد ، یک زنجیز به این وصل است و یک زنجیر به آن موجودات خشکی وصل است . وقتی این حیوان درشت شد ، آن حیوان خشکی را می کشد توی آب . خودش هم نمی خواهد آبی بشود ، اما می شود . چون رشد کرده است . عادت هم ندارد ، اما عادتش می دهد . می برد دنبال خودش و می رود توی عمق آن دریا زندگی می کند . چه تعبیر شیوایی دارد علی (ع) که می فرماید : « ان لکل احد شیطان و لکن شیطانی اسلم علی یدی » هر کسی شیطانی دارد ؛ یعنی موجودی که فراری است و شیطان اصلا یعنی فراری . چون انسان را از یاد خدا فرار می دهد . همه ، این شیطان را دارند ؛ اما شیطان من ، به دست من اسلام آورده است ؛ یعنی این غریزه ای که می خواسته از ذکر خدا فرار کند ، نسبت به یاد خدا انس گرفته است ؛ خود این کار خیلی بزرگی است .

نقش واسطه ها

جوی آب و منبع

میداندار (در میدان تره بار ) واسطه ای است بین تولید کننده و مصرف کننده . اگر یک جوری باشد که نه تولید کننده دستش به چیزی برسد و نه مصرف کننده ، این در وسط چاق می شود و آن دو لاغر . آیا این خوب است ؟

جوی ، آبی را از منبع تحویل می گیرد و می خواهد بدهد به مزرعه . چقدرش حق خودش هست ؟ جز این که لبی مرطوب کند ؟

حال اگر میان این جوی یک شکاف باشد و قسمت زیادی از آب را فرو برد ، خوب است ؟ پس باید برای بهبود وضعیت اقتصادی از واسطه ها غافل نبود .

هدف استعمار

استعمار به دو صورت است

الف : استعمار کهنه و قدیمی ، این بوده که کشور را فقیر و عقب مانده و ضعیف و ناتوان نگه دارند که فقر و جهل و بیماری بر او مسلط باشد . این استعمار آشکار و کهنه است .

ب : استعمار نو ؛ یعنی این که کشوری را آباد کند ، از نظر بهداشت پیش ببرد ، فقر و بیسوادی را برچیند ؛ اما این کشور سالم قوی ثروتمند ، در جهت منافع استعمار گر مصرف بشود ؛ یعنی بهداشت او ؛ ثروت او ؛ و سواد و معلوماتش ، در آن جا در خدمت استعمار گر قرار بگیرد .

این دو شیوه ی استعمار با هم متفاوتند . در شیوه ی اول ، استعماری است اجباری و تحمیلی و کشوری را فقیر و بیسواد و ناتوان نگه می دارند و دور از بهداشت ؛ تا بتوانند بر آن تسلط پیدا کنند . در شیوه ی دوم این که : کشوری را در عین باسوادی ، استعمار کردن و در عین خوب بودن وضع بهداشت ؛ در چنگ داشتن و در عین قدرت نظامی و ثروت ، آلت دست نگهداشتن . این نوع دوم ، استعمار پیچیده تری است .در این شیوه ی دوم ، برنامه استعمار گر این است که روی کتابها کار می کند ، روی درسها و روی معلومات کار می کند ، چشم او به علوم انسانی دانشگاه ها است و اگر استعمار گر توانست علوم انسانی دانشگاه ها ی کشوری را در چنگ داشته باشد ، آن کشور بی زحمت در چنگ او است . یعنی این چنین کشوری خرج استعمار خودش را هم خودش می پردازد و هزینه ی استعمار را خودش تقبل می کند .حتی وسیله ای برای استعمار کردن دیگران به نفع کشورهای استعمار گر هم به وجود می آورد .

 

… توجه: برای مطالعه کامل جلد هفتم کتاب، به فایل pdf مراجعه بفرمایید. …

آموزشگاه مجازی اندیشه، یکی از زیر مجموعه های اینفورس، دوره های آموزشی متعددی را به صورت مجازی و در تلگرام برگزار می کند. شما با شرکت در این دوره ها می توانید به توانایی های بسیار خوبی دست پیدا کنید. برای مشاهده جزئیات بیشتر روی عنوان دوره دلخواهتان کلیک کنید:

دوره شبهه شناسی | دوره مهارت ورزی تلگرام و اینستاگرام | دوره راهنمای مقایسه ای ایمان  |  حدیث خوانی کاربردی |  دوره اسلام و مسیحیت مقایسه ای دوره آموزش کاربردی تعبیر خواب  | دوره چرا حجاب | دوره تحول ۹۶

دوره کارگاه تربیت اعتقادی ویژه معلمان و والدین با هدف پاسخ به سوالات اعتقادی نوجوانان و دانش آموزان در حال برگزاری است. برای شرکت رایگان در این دوره در تلگرام و ایتا به ای دی @adyan10 درخواست خود را ارسال کنید.

 


 

مقالات زیر را هم بخوانید

برچسب ها ،،

نکات ویژه و دیدگاه های خود درباره این مقاله را از بخش نظرات برای ما ارسال کنید تا به نام خودتان در این قسمت درج گردد.

مشخصات کتاب شناختی مقاله:
رفرنس:

:APAChicago:Harvard:Vancouver:
ارتباط با شبکه بین المللی مطالعات ادیان:
islamicdialogs@gmail.com

مطالب مرتبط

Top