۰۵ تیر ۱۳۹۵ ..."/>

جایگاه زیارت در آیین کاتولیک و مذهب شیعه؛ بررسی و مقایسه

جایگاه در آیین و مذهب ؛ بررسی و مقایسه

چکیده

این پژوهش با رویکرد تحلیلی و نظری و با هدف تبیین جایگاه در آیین و مذهب و واکاوی تفاوت‌ و تشابه آن دو تدوین یافته است. در کلیسای ، کلیسا خانه خدا و مکان برگزاری آیین‌های عبادی است. کلیسا‌ها، صومعه‌ها و اماکن زیارتی، مکانی مناسب برای پیوند انسان با خداست. در تشیع نیز، ساخت بنا و زیارتگاه  بر مقابر اولیای الهی مورد تأکید قرار گر فته و مؤمنان با واسطه دانستن اولیای الهی در شفاعت و توسل به آنان، آنان را واسطه فیض می‌دانند. و آیین ، هر دو تلاش دارند تا نگاه پیروان خود را در ، از ظاهر به درون برده و نوعی سلوک عارفانه به آنان تعلیم دهند. در هر دو آیین، اصل بر عدم دلبستگی به دنیا و جست‌وجوی جهان باقی است. تفاوت اصلی مفهوم زائرگونه به سوی شهر آسمانی اورشلیم در ، با مفهوم آن در در این است که در مسیحیت ، به معنای زندگی غریبانه در زمین، ریشه در باورهایی مانند گناه اولیه، صلیب مسیح و عروج اورشلیم به آسمان دارد، اما در چنین دکترینی پذیرفته نیست.

کلیدواژه‌ها: ، ، ، ، .

http://marefateadyan.nashriyat.ir/node/252

معرفت ادیان ،سال هفتم، شماره اول، پیاپی ۲۵، زمستان ۱۳۹۴

محمد فولادی / استادیار گروه جامعه‌شناسی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی ره                              Fooladi@iki.ac.ir

محمدجواد نوروزی / دانشجوی دکتری فلسفه و کلام اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی قم           m.javadnorouzi@yahoo.com

دریافت: ۳۱/۸/۱۳۹۴ ـ پذیرش: ۲۰/۰۱/۱۳۹۵

پیوند کمکی برای دانلود:‌

http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Documents/1395/07/14/13950714000835.pdf

آموزشگاه مجازی اندیشه، یکی از زیر مجموعه های اینفورس، دوره های آموزشی متعددی را به صورت مجازی و در تلگرام برگزار می کند. شما با شرکت در این دوره ها می توانید به توانایی های بسیار خوبی دست پیدا کنید. برای مشاهده جزئیات بیشتر روی عنوان دوره دلخواهتان کلیک کنید:

دوره شبهه شناسی | دوره مهارت ورزی تلگرام و اینستاگرام | دوره راهنمای مقایسه ای ایمان  |  حدیث خوانی کاربردی |  دوره اسلام و مسیحیت مقایسه ای دوره آموزش کاربردی تعبیر خواب  | دوره چرا حجاب | دوره تحول ۹۶

دوره کارگاه تربیت اعتقادی ویژه معلمان و والدین با هدف پاسخ به سوالات اعتقادی نوجوانان و دانش آموزان در حال برگزاری است. برای شرکت رایگان در این دوره در تلگرام و ایتا به ای دی @adyan10 درخواست خود را ارسال کنید.

 


مقالات زیر را هم بخوانید

نکات ویژه و دیدگاه های خود درباره این مقاله را از بخش نظرات برای ما ارسال کنید تا به نام خودتان در این قسمت درج گردد.

مشخصات کتاب شناختی مقاله:
رفرنس:

:APAChicago:Harvard:Vancouver:
ارتباط با شبکه بین المللی مطالعات ادیان:
islamicdialogs@gmail.com

مطالب مرتبط

یک نظر

  1. سید علی ۰۵ تیر ۱۳۹۵۰۵ تیر ۱۳۹۵ گفته:

    چه جالب. نمی دونستم که کاتولیک ها هم مثل شیعه ها به زیارت اعتقاد دارند. اون وقت اماکن زیارتیشون کجاس؟

Top