۲۱ آبان ۱۳۹۶ ..."/>

تبیینی نو از مسئله عصمت و واکاوی نظریه سهو النبی (ص) (۳۴ ص)

تبیینی نو از مسئله و واکاوی نظریه (ص)

نویسنده: سید موسی هاشمی تنکابنی

فصلنامه علمی پژوهشی پژوهش های اعتقادی کلامی، سال سوم، شماره ۱۲، زمستان ۱۳۹۲

 

فرمت pdf برای استفاده در سیستم های مختلف  با نمایش ساختار اصلی کتاب

دانلود مقاله به فرمت pdf

 

چکیده:

چکیده فارسی:
از جمله معتقدات اساسی ادیان خصوصا ادیان توحیدی و بالاخص دین مبین اسلام مساله است. اصل این مساله چندان جای بحث و بررسی ندارد، لکن محدوده آن و تعریفی که از آن ارائه می شود محل نقص و ابرام است. در این میان ارائه دیدگاه هایی که به محدود کردن می انجامد جای تامل داشته و جلب توجه می نماید. یکی از این نظریه ها به (ص) مشهور است.
پژوهش پیش رو بر آن است که با بررسی معنای لغوی و اصطلاحی و ارائه مفهومی روشن و جدید برای ، و هم چنین طرح دلایل عقلی و نقلی از سهو و پیامبر (ص)، دیدگاه (ص) را از نظر تاریخی و روایی و نیز نظریه را بررسی کند و نتایج موشکافانه تری از این مبحث مهم دینی را پیش روی شیفتگان حقیقی دین الهی قرار دهد. از این رو با دقت و تامل در مساله و (ص) در این پژوهش، به اهمیت و ضرورت بیشتر بحث واقف خواهیم شد؛ که با روش کتابخانه ای و شیوه توصیفی و تحلیلی به سوالات پژوهش پرداخته و آنها را مبین ساخته است.

چکیده عربی:
العصمه من معتقدات الاساسیه للادیان خصوصا الادیان التوحیدیه وبالاخص دین الاسلام المبین، و من الواضح ان اصل مسئله العصمه لیس فیها شک ونقاش، و لکن النقاش وقع فی محدودیه العصمه و التعاریف الذی عرف العصمه بها، و فی هذا الاطار طرحت آراء حول العصمه التی هی محل تأمل ونقاش منها التی اشتهرت بنظریه (ص).
اعتمد هذا البحث العلمی علی طرح واضح لمعنی اللغوی و الاصطلاحی للعصمه، و ارائه مفهوم جدید للعصمه، و ذکر الدلائل العقلیه و النقلیه لعصمه النبی (ص) بشکل مطلق و بالاخص من السهو و .
و کذلک یطرح فی هذا البحث نظریه العصمه من الناحیه التاریخیه والروایه و کذا نظریه المزعومه و یتخلص بنتائج دقیقه فی هذا المجال حتی ینکشف الحق لرواد العلم و کشف الحقائق للقراء الکرام.
ولابد من الذکر ان هذا البحث العلمی اعتمد علی الطریقه المکتبیه و التحلیل العلمی للآراء و النظریات و التخلص بنتائج دقیقه فی نهایه المطاف حول نظریه العصمه بالخصوص نظریه (ص).
 
کلید واژه: کلیدواژه فارسی: ، ، ، ، (ص) (کلیدواژه عربی: العصمه، العلم، ، ، (ص))

آموزشگاه مجازی اندیشه، یکی از زیر مجموعه های اینفورس، دوره های آموزشی متعددی را به صورت مجازی و در تلگرام برگزار می کند. شما با شرکت در این دوره ها می توانید به توانایی های بسیار خوبی دست پیدا کنید. برای مشاهده جزئیات بیشتر روی عنوان دوره دلخواهتان کلیک کنید:

دوره شبهه شناسی | دوره مهارت ورزی تلگرام و اینستاگرام | دوره راهنمای مقایسه ای ایمان  |  حدیث خوانی کاربردی |  دوره اسلام و مسیحیت مقایسه ای دوره آموزش کاربردی تعبیر خواب  | دوره چرا حجاب | دوره تحول ۹۶

 


 

مقالات زیر را هم بخوانید

مطالب مرتبط

Top