۲۶ مهر ۱۳۹۶ ..."/> ۲۶ مهر ۱۳۹۶

بررسی دلالی روایات تحریف‌نما در کتاب کافی

استاد الهیات دانشگاه قم
چکیده:   (۵۳۶۵ مشاهده)

  روایات تحریف­نما، ابهام در تاریخ تدوین قرآن کریمـ از نظر برخی­ـ ، وجود روایاتی که درباره تشبیه رخدادهای کلان امت اسلام به وقایع امت‌های پیشین است، و عدم یادکرد نام معصومان (ع) در الفاظ قرآن، مهم‌ترین عوامل پیدایش اذعان به تحریف قرآن به شمار می‌روند. در این میان، آنچه بیش از سایر عوامل قابل تأمل و بررسی است، وجود روایاتی­ـ به ظاهرـ دال بر تحریف قرآن در میان کتب گوناگون است که برخی از آن­ها بیش از سایر منابع اهمیت و اعتبار دارند.

  این پژوهش، بر آن است تا فارغ از بررسی‌های­ انجام شده سندی و اِسنادی، به بررسی متنی روایات مورد استفاده
تحریف­گرایان در کتاب بپردازد. گام نخست این مقاله به استخراج تمامی این روایات­ـ به ظاهر مرتبط با تحریف­ـ که حدود هشتاد روایت از کتاب است، اختصاص یافته و در ادامه محل نزاع در هر روایت تبیین شده و پس از نقد و بررسی دقیق و مستند تک تک این روایات، دسته­بندی نهایی ارائه شده است. شواهد درون­متنی، سیاق روایات، ‌قراین برون­متنی و سخنان دانشمندان اسلامی دست­مایه ما در این نقد و بررسی­ها است.

  در این تحقیق معلوم می­شود که مقصود مرحوم از نقل هیچ یک از روایات یاد شده از کتاب ، بیان تحریف قرآن به زیاده و یا نقصان نبوده است، از این رو، ادعا و اتهام تحریف به ثقه الاسلام باطل بوده وکتاب گران­سنگ حدیثی روایتی دال بر تحریف قرآن ندارد.
مؤدب سید رضا، حدادیان عبدالرض. بررسی دلالی روایات تحریف‌نما در کتاب . حدیث پژوهی. ۱۳۸۸; ۰ (۲) :۲۹-۵۸

URL: http://s-hadith.kashanu.ac.ir/article-۱-۷۶-fa.html

آموزشگاه مجازی اندیشه، یکی از زیر مجموعه های اینفورس، دوره های آموزشی متعددی را به صورت مجازی و در تلگرام برگزار می کند. شما با شرکت در این دوره ها می توانید به توانایی های بسیار خوبی دست پیدا کنید. برای مشاهده جزئیات بیشتر روی عنوان دوره دلخواهتان کلیک کنید:

دوره شبهه شناسی | دوره مهارت ورزی تلگرام و اینستاگرام | دوره راهنمای مقایسه ای ایمان  |  حدیث خوانی کاربردی |  دوره اسلام و مسیحیت مقایسه ای دوره آموزش کاربردی تعبیر خواب  | دوره چرا حجاب | دوره تحول ۹۶

 


مقالات زیر را هم بخوانید

مطالب مرتبط

Top