۲۶ مهر ۱۳۹۶ ..."/>

بازخوانی نارسایی اضطراب حدیث، حکم و چگونگی تعامل با آن

استادیار دانشگاه یزد
چکیده:   (۵۵۸۶ مشاهده)
در اسلام از جایگاه ویژهای برخوردار است؛ زیرا پس از قرآن، دومین منبع شناخت دین است. دانشمندان مسلمان در راه پاسداری از ، تلاش فراوانی کرده و صدها کتاب در شناسایی و تحکیم اسناد و متون حدیثی و فهم آنها تألیف نمودهاند. برخی از روایات موجود در منابع حدیثی، دارای در متن یا سند است. مراد از ، آن است که یک ، با نسخههای مختلف و با متنها یا اسناد متفاوت با یکدیگر نقل می‌شود. لذا برای شخص مراجعه کننده لازم است راه برخورد با این‌گونه روایات را بشناسد. گاهی پس از به کارگیری روشهای علمی، مضطرب از خارج میشود و گاهی همچنان بر این حالت باقی میماند. این مقاله بر آن است تا روشهای علمی برخورد با احادیث مضطرب و چگونگی بهرهگیری از آنها را تبیین نماید. ضرورت این بحث برای محققان مباحث دینی و اسلامی روشن است؛ زیرا یکی از منابع اصلی در تحقیقات فقهی، تفسیری، کلامی، اخلاقی، تاریخی و غیره روایات است که برخی از آنها دچار گردیده، لذا آشنایی با چگونگی برخورد با روایات مضطرب، بر هر یک از محققان علوم فوق‌الذکر لازم است.
واژه‌های کلیدی: حدیث، روایت، اضطراب، مضطرب المتن، مضطرب السند، ترجیح.
میرجلیلی علی‌محمد. بازخوانی نارسایی ، حکم و چگونگی تعامل با آن. پژوهی. ۱۳۸۸; ۰ (۱) :۱۲۹-۱۶۶

URL: http://s-hadith.kashanu.ac.ir/article-۱-۸۷-fa.html

آموزشگاه مجازی اندیشه، یکی از زیر مجموعه های اینفورس، دوره های آموزشی متعددی را به صورت مجازی و در تلگرام برگزار می کند. شما با شرکت در این دوره ها می توانید به توانایی های بسیار خوبی دست پیدا کنید. برای مشاهده جزئیات بیشتر روی عنوان دوره دلخواهتان کلیک کنید:

دوره شبهه شناسی | دوره مهارت ورزی تلگرام و اینستاگرام | دوره راهنمای مقایسه ای ایمان  |  حدیث خوانی کاربردی |  دوره اسلام و مسیحیت مقایسه ای دوره آموزش کاربردی تعبیر خواب  | دوره چرا حجاب | دوره تحول ۹۶

 


مقالات زیر را هم بخوانید

مطالب مرتبط

Top