۲۹ دی ۱۳۹۵ ..."/>

اعتبارسنجی مصادر و اسناد روایات اسلامی آفرینش حوا علیها السلام (۱۷ص)

چکیده :

آفرینش انسانِ نخستین و بحثهای مربوط به آن، از جمله موضوعاتی است که در ادیان آسمانی مطرح شده و روایات اسلامی نیز بدان پرداخته اند، اما متأسفانه آمیختگیِ این متون با اسرائیلیات سبب شده است تا اصل ماجرا در البهالی منابع کمرنگ گردد؛ بنابراین، نیازمند کاوشی جدی است تا با احادیث موجود، حقیقت آشکار گردد. از جمله مواردی که در این زمینه نیازمند پژوهش میباشد، چگونگیِ آفرینش است. اهمیت این موضوع بدان علت است که معنای ظاهری برخی روایات، نوعی تحقیر جنس را در بر دارد. بررسی منابع روایی فریقین نشان میدهد در این زمینه دو دسته روایت وجود دارد؛ احادیثی که حاکی از خلق از دندۀ بوده و روایاتی که بر آفرینش از باقیماندۀ گِل اشاره دارند. ِ و بررسی وثوق سندی احادیث هر دو دسته نشان میدهد در هر دو بخش، آسیبهایی بر روایات وارد است که نیازمند بررسی خواهد بود.

کلیدواژگان : ، ، باقیماندۀ گل، آسیبشناسی، ، .

 

نویسنده : علی راد
زینب مجلسی راد

نشریه: دوفصلنامه علمی تخصصی حدیث حوزه، ش ۹

سال نشر: ۱۳۹۴

لینک دانلود متن کامل مقاله

آموزشگاه مجازی اندیشه، یکی از زیر مجموعه های اینفورس، دوره های آموزشی متعددی را به صورت مجازی و در تلگرام برگزار می کند. شما با شرکت در این دوره ها می توانید به توانایی های بسیار خوبی دست پیدا کنید. برای مشاهده جزئیات بیشتر روی عنوان دوره دلخواهتان کلیک کنید:

دوره شبهه شناسی | دوره مهارت ورزی تلگرام و اینستاگرام | دوره راهنمای مقایسه ای ایمان  |  حدیث خوانی کاربردی |  دوره اسلام و مسیحیت مقایسه ای دوره آموزش کاربردی تعبیر خواب  | دوره چرا حجاب | دوره تحول ۹۶

دوره کارگاه تربیت اعتقادی ویژه معلمان و والدین با هدف پاسخ به سوالات اعتقادی نوجوانان و دانش آموزان در حال برگزاری است. برای شرکت رایگان در این دوره در تلگرام و ایتا به ای دی @adyan10 درخواست خود را ارسال کنید.

 


مقالات زیر را هم بخوانید

نکات ویژه و دیدگاه های خود درباره این مقاله را از بخش نظرات برای ما ارسال کنید تا به نام خودتان در این قسمت درج گردد.

مشخصات کتاب شناختی مقاله:
رفرنس:

:APAChicago:Harvard:Vancouver:
ارتباط با شبکه بین المللی مطالعات ادیان:
islamicdialogs@gmail.com

مطالب مرتبط

Top